Åsele vs Dorotea — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅseleDorotea
32,7%
S37,4%
13,3%
9,9%
22,2%
SD23,6%
8,3%
7,6%
5,3%
5,7%
8,7%
7,9%
4,6%
4,0%
2,3%
2,5%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 80,9%
Kommun 2026
ÅseleDorotea
19,4%
S22,9%
2,1%
0,9%
10,1%
SD20,1%
23,5%
4,9%
3,8%
6,1%
0,7%
0,4%
25,6%
7,3%
1,1%
1,1%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 78,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åsele, den ljusare undre är Dorotea. Skillnaden är Åsele minus Dorotea i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % 54,6 % | 51,2 % 54,6 % | 44,8 % 49,2 % | 40,3 % 43,8 % | 37,7 % 42,1 % | 32,7 % 37,4 % | -4,7 |
| SD | 1,6 % 1,0 % | 3,9 % 2,9 % | 10,9 % 9,6 % | 15,5 % 12,3 % | 22,4 % 23,1 % | 22,2 % 23,6 % | -1,4 |
| C | 16,3 % 12,5 % | 9,6 % 9,3 % | 10,6 % 10,9 % | 16,7 % 14,9 % | 10,0 % 7,6 % | 8,3 % 7,6 % | +0,7 |
| M | 9,9 % 8,7 % | 13,6 % 11,4 % | 11,7 % 6,9 % | 8,7 % 6,2 % | 12,9 % 6,8 % | 13,3 % 9,9 % | +3,5 |
| V | 7,0 % 9,0 % | 7,4 % 9,5 % | 9,1 % 10,7 % | 8,6 % 10,6 % | 5,4 % 8,6 % | 5,3 % 5,7 % | -0,5 |
| KD | 6,5 % 3,2 % | 5,4 % 2,6 % | 3,4 % 2,7 % | 4,8 % 4,9 % | 5,3 % 5,1 % | 8,7 % 7,9 % | +0,8 |
| L | 4,8 % 8,6 % | 5,8 % 7,5 % | 5,2 % 6,6 % | 2,7 % 3,6 % | 3,2 % 3,8 % | 4,6 % 4,0 % | +0,6 |
| ÖVR | 2,3 % 1,3 % | 1,1 % 1,4 % | 0,8 % 0,5 % | 1,7 % 2,5 % | 1,3 % 1,2 % | 2,6 % 1,5 % | +1,1 |
| MP | 1,1 % 1,0 % | 1,9 % 0,8 % | 1,9 % 1,6 % | 1,1 % 1,2 % | 1,7 % 1,7 % | 2,3 % 2,5 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,7%37,4%-4,7ppValdeltagande: Åsele 83,1% · Dorotea 80,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

