Åsele vs Lycksele — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅseleLycksele
32,7%
S36,1%
13,3%
15,5%
22,2%
SD16,7%
8,3%
4,7%
5,3%
6,6%
8,7%
12,0%
4,6%
3,7%
2,3%
3,3%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 82,4%
Kommun 2026
ÅseleLycksele
19,4%
S31,7%
2,1%
9,6%
10,1%
SD5,5%
23,5%
2,6%
3,8%
5,8%
0,7%
40,2%
25,6%
2,8%
1,1%
1,8%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 80,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åsele, den ljusare undre är Lycksele. Skillnaden är Åsele minus Lycksele i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % 50,1 % | 51,2 % 49,3 % | 44,8 % 46,0 % | 40,3 % 38,9 % | 37,7 % 40,4 % | 32,7 % 36,1 % | -3,4 |
| SD | 1,6 % 1,7 % | 3,9 % 3,6 % | 10,9 % 10,5 % | 15,5 % 13,8 % | 22,4 % 18,2 % | 22,2 % 16,7 % | +5,5 |
| M | 9,9 % 12,2 % | 13,6 % 16,8 % | 11,7 % 14,1 % | 8,7 % 14,4 % | 12,9 % 14,7 % | 13,3 % 15,5 % | -2,2 |
| C | 16,3 % 8,7 % | 9,6 % 4,4 % | 10,6 % 4,1 % | 16,7 % 7,3 % | 10,0 % 5,2 % | 8,3 % 4,7 % | +3,5 |
| KD | 6,5 % 9,3 % | 5,4 % 8,1 % | 3,4 % 7,2 % | 4,8 % 9,7 % | 5,3 % 10,3 % | 8,7 % 12,0 % | -3,3 |
| V | 7,0 % 7,3 % | 7,4 % 8,6 % | 9,1 % 10,3 % | 8,6 % 9,4 % | 5,4 % 5,3 % | 5,3 % 6,6 % | -1,3 |
| L | 4,8 % 6,1 % | 5,8 % 5,1 % | 5,2 % 3,7 % | 2,7 % 3,8 % | 3,2 % 2,9 % | 4,6 % 3,7 % | +0,9 |
| MP | 1,1 % 2,7 % | 1,9 % 3,3 % | 1,9 % 2,3 % | 1,1 % 1,4 % | 1,7 % 2,2 % | 2,3 % 3,3 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,3 % 1,9 % | 1,1 % 0,6 % | 0,8 % 0,4 % | 1,7 % 1,2 % | 1,3 % 0,8 % | 2,6 % 1,4 % | +1,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,7%36,1%-3,4pp
SD22,2%16,7%+5,5ppValdeltagande: Åsele 83,1% · Lycksele 82,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

