Åsele vs Sollefteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅseleSollefteå
32,7%
S30,5%
13,3%
9,5%
22,2%
SD24,5%
8,3%
8,7%
5,3%
7,7%
8,7%
10,9%
4,6%
2,2%
2,3%
3,6%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
ÅseleSollefteå
19,4%
S19,8%
2,1%
3,8%
10,1%
SD11,3%
23,5%
32,9%
3,8%
7,8%
0,7%
3,6%
25,6%
0,3%
1,1%
1,8%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åsele, den ljusare undre är Sollefteå. Skillnaden är Åsele minus Sollefteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % 51,1 % | 51,2 % 52,3 % | 44,8 % 53,7 % | 40,3 % 35,3 % | 37,7 % 39,1 % | 32,7 % 30,5 % | +2,2 |
| SD | 1,6 % 2,2 % | 3,9 % 4,5 % | 10,9 % 12,8 % | 15,5 % 18,7 % | 22,4 % 25,1 % | 22,2 % 24,5 % | -2,3 |
| C | 16,3 % 10,5 % | 9,6 % 6,4 % | 10,6 % 6,5 % | 16,7 % 12,8 % | 10,0 % 8,8 % | 8,3 % 8,7 % | -0,4 |
| M | 9,9 % 13,0 % | 13,6 % 15,5 % | 11,7 % 10,5 % | 8,7 % 9,0 % | 12,9 % 7,4 % | 13,3 % 9,5 % | +3,9 |
| V | 7,0 % 9,1 % | 7,4 % 7,0 % | 9,1 % 6,6 % | 8,6 % 15,3 % | 5,4 % 8,3 % | 5,3 % 7,7 % | -2,4 |
| KD | 6,5 % 4,6 % | 5,4 % 2,7 % | 3,4 % 2,0 % | 4,8 % 4,3 % | 5,3 % 6,0 % | 8,7 % 10,9 % | -2,2 |
| L | 4,8 % 4,0 % | 5,8 % 3,5 % | 5,2 % 2,1 % | 2,7 % 1,6 % | 3,2 % 1,5 % | 4,6 % 2,2 % | +2,3 |
| MP | 1,1 % 3,6 % | 1,9 % 4,5 % | 1,9 % 3,1 % | 1,1 % 1,5 % | 1,7 % 2,3 % | 2,3 % 3,6 % | -1,3 |
| ÖVR | 2,3 % 1,9 % | 1,1 % 3,5 % | 0,8 % 0,9 % | 1,7 % 1,5 % | 1,3 % 1,5 % | 2,6 % 2,4 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,7%30,5%+2,2pp
SD22,2%24,5%-2,3ppValdeltagande: Åsele 83,1% · Sollefteå 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

