Hoppa till innehållet

Åsele vs Vilhelmina — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

ÅseleVilhelmina
32,7%
S
32,0%
13,3%
M
11,4%
22,2%
SD
22,8%
8,3%
C
6,5%
5,3%
V
6,8%
8,7%
KD
10,6%
4,6%
L
2,4%
2,3%
MP
5,4%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 83,0%

Kommun 2026

ÅseleVilhelmina
19,4%
S
29,3%
2,1%
M
9,8%
10,1%
SD
10,0%
23,5%
C
16,7%
3,8%
V
6,5%
0,7%
KD
19,7%
25,6%
L
0,4%
1,1%
MP
4,3%
Valdeltagande 78,5%Valdeltagande 81,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åsele, den ljusare undre är Vilhelmina. Skillnaden är Åsele minus Vilhelmina i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,6 %
47,0 %
51,2 %
51,8 %
44,8 %
45,9 %
40,3 %
37,3 %
37,7 %
35,3 %
32,7 %
32,0 %
+0,7
SD
1,6 %
1,4 %
3,9 %
4,3 %
10,9 %
12,7 %
15,5 %
16,3 %
22,4 %
25,8 %
22,2 %
22,8 %
-0,6
C
16,3 %
12,9 %
9,6 %
6,7 %
10,6 %
8,0 %
16,7 %
14,2 %
10,0 %
6,5 %
8,3 %
6,5 %
+1,8
M
9,9 %
8,9 %
13,6 %
11,7 %
11,7 %
9,0 %
8,7 %
7,5 %
12,9 %
10,5 %
13,3 %
11,4 %
+1,9
V
7,0 %
8,9 %
7,4 %
8,4 %
9,1 %
11,0 %
8,6 %
10,8 %
5,4 %
7,8 %
5,3 %
6,8 %
-1,5
KD
6,5 %
10,0 %
5,4 %
6,1 %
3,4 %
5,5 %
4,8 %
7,3 %
5,3 %
8,9 %
8,7 %
10,6 %
-1,9
L
4,8 %
6,0 %
5,8 %
4,7 %
5,2 %
2,6 %
2,7 %
1,8 %
3,2 %
1,4 %
4,6 %
2,4 %
+2,1
MP
1,1 %
2,3 %
1,9 %
2,8 %
1,9 %
2,5 %
1,1 %
1,1 %
1,7 %
2,0 %
2,3 %
5,4 %
-3,1
ÖVR
2,3 %
2,5 %
1,1 %
3,6 %
0,8 %
0,8 %
1,7 %
3,7 %
1,3 %
1,7 %
2,6 %
2,1 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

L4,6%2,4%+2,1pp
MP2,3%5,4%-3,1pp

Valdeltagande: Åsele 83,1% · Vilhelmina 83,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad