Åstorp vs Svalöv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅstorpSvalöv
27,0%
S22,3%
17,4%
15,9%
32,5%
SD32,4%
3,1%
6,0%
7,7%
5,6%
5,5%
6,1%
3,5%
4,9%
2,2%
5,5%
Valdeltagande 79,4%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
ÅstorpSvalöv
30,4%
S21,8%
17,6%
12,4%
28,5%
SD34,1%
3,4%
12,9%
6,1%
5,8%
3,9%
4,8%
2,2%
4,0%
0,0%
4,1%
Valdeltagande 74,5%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åstorp, den ljusare undre är Svalöv. Skillnaden är Åstorp minus Svalöv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,3 % 35,7 % | 38,5 % 28,9 % | 38,7 % 29,3 % | 29,2 % 23,0 % | 28,2 % 24,8 % | 27,0 % 22,3 % | +4,7 |
| SD | 8,4 % 9,7 % | 11,9 % 13,1 % | 24,1 % 26,4 % | 34,5 % 34,3 % | 38,1 % 36,7 % | 32,5 % 32,4 % | +0,1 |
| M | 23,4 % 22,9 % | 29,0 % 27,4 % | 17,8 % 17,8 % | 17,3 % 15,1 % | 16,7 % 14,5 % | 17,4 % 15,9 % | +1,5 |
| C | 5,7 % 13,8 % | 4,4 % 11,7 % | 4,0 % 9,7 % | 4,7 % 9,3 % | 3,3 % 5,8 % | 3,1 % 6,0 % | -2,9 |
| V | 2,9 % 3,0 % | 2,7 % 3,5 % | 3,1 % 3,1 % | 3,9 % 4,6 % | 3,9 % 4,5 % | 7,7 % 5,6 % | +2,1 |
| KD | 5,0 % 4,3 % | 3,8 % 3,4 % | 3,2 % 2,6 % | 4,7 % 5,1 % | 5,0 % 5,3 % | 5,5 % 6,1 % | -0,5 |
| L | 5,1 % 5,9 % | 4,8 % 5,7 % | 3,1 % 3,5 % | 3,0 % 3,7 % | 2,1 % 3,1 % | 3,5 % 4,9 % | -1,4 |
| MP | 1,8 % 3,0 % | 3,9 % 4,8 % | 3,9 % 4,7 % | 1,7 % 2,6 % | 1,4 % 3,7 % | 2,2 % 5,5 % | -3,3 |
| ÖVR | 2,4 % 1,7 % | 1,1 % 1,4 % | 1,0 % 0,9 % | 1,2 % 2,2 % | 1,3 % 1,7 % | 1,2 % 1,4 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,0%22,3%+4,7ppValdeltagande: Åstorp 79,4% · Svalöv 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

