Åtvidaberg vs Linköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅtvidabergLinköping
30,7%
S27,9%
19,2%
21,4%
23,4%
SD13,6%
6,2%
8,7%
4,0%
7,8%
7,3%
6,2%
4,2%
5,4%
3,5%
7,5%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
ÅtvidabergLinköping
31,0%
S25,5%
23,3%
20,1%
22,2%
SD12,8%
7,8%
7,2%
4,1%
7,6%
3,1%
4,9%
2,3%
3,5%
3,4%
7,5%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åtvidaberg, den ljusare undre är Linköping. Skillnaden är Åtvidaberg minus Linköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,4 % 32,8 % | 41,4 % 27,6 % | 39,8 % 29,1 % | 33,4 % 27,6 % | 34,8 % 30,1 % | 30,7 % 27,9 % | +2,9 |
| M | 19,8 % 27,4 % | 25,2 % 30,6 % | 18,4 % 24,2 % | 16,6 % 22,2 % | 16,2 % 20,9 % | 19,2 % 21,4 % | -2,2 |
| SD | 2,2 % 1,7 % | 5,0 % 4,5 % | 17,2 % 11,2 % | 21,3 % 13,2 % | 25,8 % 15,9 % | 23,4 % 13,6 % | +9,8 |
| C | 10,3 % 7,2 % | 8,2 % 6,3 % | 7,9 % 6,1 % | 9,7 % 9,7 % | 6,2 % 8,1 % | 6,2 % 8,7 % | -2,5 |
| MP | 3,1 % 6,2 % | 5,2 % 9,3 % | 4,5 % 8,2 % | 2,9 % 5,6 % | 3,1 % 6,3 % | 3,5 % 7,5 % | -4,0 |
| L | 4,2 % 8,6 % | 4,8 % 8,8 % | 2,8 % 7,0 % | 4,0 % 7,2 % | 3,0 % 6,0 % | 4,2 % 5,4 % | -1,3 |
| V | 4,7 % 4,8 % | 4,4 % 4,7 % | 3,9 % 4,7 % | 5,0 % 6,4 % | 3,7 % 6,0 % | 4,0 % 7,8 % | -3,9 |
| KD | 7,0 % 7,7 % | 5,1 % 6,4 % | 3,8 % 5,8 % | 5,9 % 6,5 % | 6,3 % 5,3 % | 7,3 % 6,2 % | +1,1 |
| ÖVR | 2,4 % 3,7 % | 0,6 % 1,7 % | 0,6 % 1,1 % | 1,2 % 1,7 % | 0,9 % 1,4 % | 1,6 % 1,5 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,7%27,9%+2,9pp
SD23,4%13,6%+9,8ppValdeltagande: Åtvidaberg 86,8% · Linköping 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

