Åtvidaberg vs Västervik — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
ÅtvidabergVästervik
30,7%
S32,0%
19,2%
17,9%
23,4%
SD20,6%
6,2%
6,6%
4,0%
5,7%
7,3%
7,3%
4,2%
4,4%
3,5%
4,0%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
ÅtvidabergVästervik
31,0%
S32,9%
23,3%
24,2%
22,2%
SD14,5%
7,8%
7,6%
4,1%
6,3%
3,1%
6,5%
2,3%
2,2%
3,4%
3,0%
Valdeltagande 85,5%Valdeltagande 82,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Åtvidaberg, den ljusare undre är Västervik. Skillnaden är Åtvidaberg minus Västervik i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,4 % 45,3 % | 41,4 % 40,0 % | 39,8 % 39,3 % | 33,4 % 34,3 % | 34,8 % 34,4 % | 30,7 % 32,0 % | -1,3 |
| M | 19,8 % 20,1 % | 25,2 % 25,8 % | 18,4 % 19,3 % | 16,6 % 16,9 % | 16,2 % 17,4 % | 19,2 % 17,9 % | +1,3 |
| SD | 2,2 % 2,1 % | 5,0 % 5,2 % | 17,2 % 13,6 % | 21,3 % 19,2 % | 25,8 % 23,2 % | 23,4 % 20,6 % | +2,8 |
| C | 10,3 % 9,3 % | 8,2 % 7,3 % | 7,9 % 7,9 % | 9,7 % 8,8 % | 6,2 % 6,1 % | 6,2 % 6,6 % | -0,4 |
| KD | 7,0 % 5,8 % | 5,1 % 4,7 % | 3,8 % 3,9 % | 5,9 % 6,3 % | 6,3 % 6,2 % | 7,3 % 7,3 % | -0,0 |
| V | 4,7 % 5,5 % | 4,4 % 5,1 % | 3,9 % 5,1 % | 5,0 % 6,7 % | 3,7 % 4,5 % | 4,0 % 5,7 % | -1,8 |
| L | 4,2 % 6,3 % | 4,8 % 5,5 % | 2,8 % 3,8 % | 4,0 % 3,9 % | 3,0 % 3,5 % | 4,2 % 4,4 % | -0,3 |
| MP | 3,1 % 4,2 % | 5,2 % 5,4 % | 4,5 % 4,5 % | 2,9 % 2,8 % | 3,1 % 3,2 % | 3,5 % 4,0 % | -0,4 |
| ÖVR | 2,4 % 1,5 % | 0,6 % 1,1 % | 0,6 % 0,9 % | 1,2 % 1,1 % | 0,9 % 1,6 % | 1,6 % 1,5 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD23,4%20,6%+2,8ppValdeltagande: Åtvidaberg 86,8% · Västervik 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

