Hoppa till innehållet

Avesta vs Hedemora — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AvestaHedemora
32,1%
S
28,2%
18,7%
M
17,1%
24,4%
SD
25,1%
4,9%
C
6,3%
6,2%
V
5,8%
5,9%
KD
7,4%
3,6%
L
3,4%
2,6%
MP
4,3%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 82,6%

Kommun 2026

AvestaHedemora
37,9%
S
27,4%
27,8%
M
22,5%
13,3%
SD
13,8%
5,8%
C
9,5%
5,6%
V
4,9%
4,4%
KD
7,1%
1,5%
L
0,6%
2,0%
MP
5,2%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 80,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Avesta, den ljusare undre är Hedemora. Skillnaden är Avesta minus Hedemora i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
46,1 %
40,8 %
44,1 %
36,4 %
41,8 %
35,0 %
34,8 %
30,6 %
35,7 %
29,6 %
32,1 %
28,2 %
+3,9
SD
4,0 %
3,1 %
7,2 %
8,3 %
19,4 %
17,4 %
24,7 %
22,5 %
27,9 %
28,8 %
24,4 %
25,1 %
-0,7
M
19,3 %
19,6 %
22,9 %
23,9 %
15,4 %
17,7 %
15,8 %
15,3 %
15,3 %
16,1 %
18,7 %
17,1 %
+1,6
C
8,4 %
12,2 %
6,3 %
9,6 %
5,6 %
9,3 %
6,8 %
10,0 %
4,9 %
6,2 %
4,9 %
6,3 %
-1,4
V
6,7 %
7,4 %
5,4 %
6,4 %
5,6 %
6,1 %
6,5 %
7,5 %
4,6 %
5,6 %
6,2 %
5,8 %
+0,5
KD
4,4 %
5,3 %
3,5 %
4,6 %
3,0 %
3,1 %
5,0 %
6,9 %
5,4 %
6,2 %
5,9 %
7,4 %
-1,5
MP
3,4 %
4,7 %
5,0 %
6,1 %
3,6 %
4,5 %
2,2 %
2,9 %
2,2 %
3,5 %
2,6 %
4,3 %
-1,7
L
4,9 %
4,1 %
4,8 %
3,5 %
3,1 %
2,8 %
2,9 %
2,7 %
2,6 %
2,1 %
3,6 %
3,4 %
+0,2
ÖVR
2,8 %
3,0 %
1,0 %
1,3 %
1,0 %
1,6 %
1,3 %
1,7 %
1,4 %
1,7 %
1,5 %
2,3 %
-0,8
FI
—
—
—
—
1,5 %
2,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,1%28,2%+3,9pp

Valdeltagande: Avesta 84,0% · Hedemora 82,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad