Hoppa till innehållet

Avesta vs Hofors — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

AvestaHofors
32,1%
S
31,5%
18,7%
M
15,5%
24,4%
SD
26,3%
4,9%
C
4,2%
6,2%
V
8,3%
5,9%
KD
7,1%
3,6%
L
3,0%
2,6%
MP
2,4%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

AvestaHofors
37,9%
S
26,4%
27,8%
M
17,2%
13,3%
SD
18,1%
5,8%
C
8,1%
5,6%
V
11,2%
4,4%
KD
13,6%
1,5%
L
4,2%
2,0%
MP
0,9%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Avesta, den ljusare undre är Hofors. Skillnaden är Avesta minus Hofors i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
46,1 %
51,0 %
44,1 %
49,7 %
41,8 %
47,4 %
34,8 %
39,4 %
35,7 %
36,4 %
32,1 %
31,5 %
+0,7
SD
4,0 %
4,0 %
7,2 %
7,4 %
19,4 %
16,0 %
24,7 %
21,8 %
27,9 %
27,8 %
24,4 %
26,3 %
-1,9
M
19,3 %
13,7 %
22,9 %
15,6 %
15,4 %
11,2 %
15,8 %
11,3 %
15,3 %
13,6 %
18,7 %
15,5 %
+3,2
V
6,7 %
11,4 %
5,4 %
11,0 %
5,6 %
10,8 %
6,5 %
11,8 %
4,6 %
8,3 %
6,2 %
8,3 %
-2,1
C
8,4 %
5,9 %
6,3 %
4,0 %
5,6 %
4,5 %
6,8 %
5,2 %
4,9 %
3,9 %
4,9 %
4,2 %
+0,8
KD
4,4 %
2,9 %
3,5 %
2,0 %
3,0 %
1,7 %
5,0 %
4,0 %
5,4 %
4,4 %
5,9 %
7,1 %
-1,2
L
4,9 %
5,4 %
4,8 %
5,0 %
3,1 %
2,8 %
2,9 %
3,5 %
2,6 %
2,3 %
3,6 %
3,0 %
+0,6
MP
3,4 %
3,2 %
5,0 %
4,2 %
3,6 %
3,0 %
2,2 %
1,9 %
2,2 %
2,1 %
2,6 %
2,4 %
+0,3
ÖVR
2,8 %
2,6 %
1,0 %
1,3 %
1,0 %
1,0 %
1,3 %
1,1 %
1,4 %
1,1 %
1,5 %
1,8 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,5 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,7%15,5%+3,2pp
V6,2%8,3%-2,1pp

Valdeltagande: Avesta 84,0% · Hofors 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad