Avesta vs Sala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AvestaSala
32,1%
S28,7%
18,7%
18,5%
24,4%
SD23,4%
4,9%
7,0%
6,2%
6,2%
5,9%
6,5%
3,6%
4,4%
2,6%
3,6%
Valdeltagande 84,0%Valdeltagande 86,1%
Kommun 2026
AvestaSala
37,9%
S27,4%
27,8%
18,0%
13,3%
SD19,8%
5,8%
11,0%
5,6%
6,0%
4,4%
4,1%
1,5%
1,8%
2,0%
3,1%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 84,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Avesta, den ljusare undre är Sala. Skillnaden är Avesta minus Sala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,1 % 35,5 % | 44,1 % 33,5 % | 41,8 % 33,5 % | 34,8 % 29,3 % | 35,7 % 30,5 % | 32,1 % 28,7 % | +3,5 |
| SD | 4,0 % 2,7 % | 7,2 % 6,4 % | 19,4 % 15,4 % | 24,7 % 22,2 % | 27,9 % 27,2 % | 24,4 % 23,4 % | +1,0 |
| M | 19,3 % 23,0 % | 22,9 % 26,3 % | 15,4 % 19,9 % | 15,8 % 16,0 % | 15,3 % 16,8 % | 18,7 % 18,5 % | +0,2 |
| C | 8,4 % 14,3 % | 6,3 % 11,3 % | 5,6 % 11,0 % | 6,8 % 11,8 % | 4,9 % 7,3 % | 4,9 % 7,0 % | -2,1 |
| V | 6,7 % 5,7 % | 5,4 % 4,8 % | 5,6 % 4,6 % | 6,5 % 6,3 % | 4,6 % 5,3 % | 6,2 % 6,2 % | +0,1 |
| KD | 4,4 % 6,5 % | 3,5 % 4,9 % | 3,0 % 3,6 % | 5,0 % 6,0 % | 5,4 % 5,6 % | 5,9 % 6,5 % | -0,5 |
| L | 4,9 % 6,3 % | 4,8 % 6,0 % | 3,1 % 4,0 % | 2,9 % 4,1 % | 2,6 % 3,0 % | 3,6 % 4,4 % | -0,8 |
| MP | 3,4 % 3,5 % | 5,0 % 5,9 % | 3,6 % 4,7 % | 2,2 % 2,6 % | 2,2 % 3,0 % | 2,6 % 3,6 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,8 % 2,5 % | 1,0 % 1,0 % | 1,0 % 1,1 % | 1,3 % 1,6 % | 1,4 % 1,4 % | 1,5 % 1,7 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,1%28,7%+3,5ppValdeltagande: Avesta 84,0% · Sala 86,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

