Hoppa till innehållet

Båstad vs Halmstad — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BåstadHalmstad
17,8%
S
29,5%
26,5%
M
21,2%
19,8%
SD
18,6%
9,4%
C
6,4%
3,0%
V
7,1%
8,6%
KD
6,5%
8,2%
L
5,1%
5,3%
MP
4,3%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 84,4%

Kommun 2026

BåstadHalmstad
17,9%
S
29,3%
31,6%
M
18,8%
14,7%
SD
14,9%
9,1%
C
6,1%
2,1%
V
7,6%
3,4%
KD
6,4%
5,0%
L
2,9%
4,6%
MP
4,5%
Valdeltagande 84,9%Valdeltagande 82,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Båstad, den ljusare undre är Halmstad. Skillnaden är Båstad minus Halmstad i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
41,8 %
27,7 %
44,1 %
31,6 %
34,7 %
24,6 %
28,5 %
21,3 %
25,8 %
20,8 %
26,5 %
21,2 %
+5,3
S
18,2 %
36,1 %
15,3 %
32,4 %
18,2 %
33,4 %
16,4 %
30,4 %
20,7 %
31,6 %
17,8 %
29,5 %
-11,6
SD
3,6 %
2,6 %
5,6 %
5,3 %
14,8 %
12,4 %
21,5 %
17,7 %
24,7 %
21,7 %
19,8 %
18,6 %
+1,1
C
12,7 %
6,8 %
12,1 %
6,1 %
10,1 %
6,3 %
11,4 %
8,2 %
7,6 %
6,1 %
9,4 %
6,4 %
+3,0
KD
8,4 %
6,1 %
7,2 %
5,1 %
5,4 %
3,9 %
8,5 %
6,2 %
6,9 %
5,5 %
8,6 %
6,5 %
+2,1
L
7,7 %
7,8 %
7,4 %
7,6 %
6,1 %
5,4 %
5,4 %
5,3 %
6,2 %
4,4 %
8,2 %
5,1 %
+3,1
V
1,8 %
4,4 %
1,9 %
4,0 %
2,1 %
4,5 %
3,3 %
5,5 %
2,6 %
4,9 %
3,0 %
7,1 %
-4,0
MP
3,7 %
4,3 %
5,5 %
6,4 %
6,3 %
6,2 %
4,0 %
3,7 %
4,2 %
3,6 %
5,3 %
4,3 %
+1,0
ÖVR
2,1 %
4,2 %
0,9 %
1,7 %
0,6 %
1,6 %
1,1 %
1,6 %
1,2 %
1,5 %
1,3 %
1,3 %
-0,0
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S17,8%29,5%-11,6pp
M26,5%21,2%+5,3pp
C9,4%6,4%+3,0pp
V3,0%7,1%-4,0pp
KD8,6%6,5%+2,1pp
L8,2%5,1%+3,1pp

Valdeltagande: Båstad 87,2% · Halmstad 84,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad