Hoppa till innehållet

Bengtsfors vs Dals-Ed — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BengtsforsDals-Ed
28,1%
S
20,5%
15,8%
M
20,4%
26,3%
SD
28,1%
6,2%
C
7,0%
6,2%
V
3,0%
7,2%
KD
11,7%
3,9%
L
5,2%
4,3%
MP
2,1%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 82,8%

Kommun 2026

BengtsforsDals-Ed
35,7%
S
21,0%
25,8%
M
45,6%
9,8%
SD
9,3%
12,5%
C
12,1%
5,1%
V
0,0%
3,8%
KD
8,9%
0,5%
L
0,3%
1,7%
MP
2,6%
Valdeltagande 78,8%Valdeltagande 77,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bengtsfors, den ljusare undre är Dals-Ed. Skillnaden är Bengtsfors minus Dals-Ed i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,8 %
33,9 %
38,5 %
28,4 %
37,5 %
29,4 %
31,8 %
24,1 %
32,6 %
23,2 %
28,1 %
20,5 %
+7,7
SD
2,1 %
1,9 %
5,7 %
6,1 %
19,3 %
20,3 %
25,9 %
27,0 %
29,7 %
31,6 %
26,3 %
28,1 %
-1,8
M
16,6 %
19,8 %
23,1 %
27,2 %
15,9 %
18,5 %
14,3 %
16,3 %
14,3 %
16,7 %
15,8 %
20,4 %
-4,6
C
14,4 %
17,1 %
10,9 %
15,8 %
9,6 %
13,8 %
9,3 %
12,7 %
5,9 %
8,6 %
6,2 %
7,0 %
-0,8
KD
6,9 %
12,1 %
5,8 %
9,2 %
4,5 %
7,1 %
7,4 %
10,4 %
6,5 %
10,8 %
7,2 %
11,7 %
-4,5
V
5,5 %
3,1 %
5,2 %
3,9 %
3,7 %
2,8 %
5,3 %
3,0 %
4,5 %
3,0 %
6,2 %
3,0 %
+3,2
L
4,9 %
4,7 %
5,2 %
4,6 %
3,0 %
2,8 %
2,6 %
2,9 %
2,4 %
2,5 %
3,9 %
5,2 %
-1,4
MP
4,0 %
2,8 %
4,9 %
3,7 %
3,3 %
2,7 %
2,3 %
2,2 %
3,3 %
1,6 %
4,3 %
2,1 %
+2,2
ÖVR
2,8 %
4,7 %
0,8 %
1,0 %
0,9 %
1,2 %
1,1 %
1,5 %
0,8 %
1,8 %
2,1 %
2,0 %
+0,0
FI
—
—
—
—
2,3 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%20,5%+7,7pp
M15,8%20,4%-4,6pp
V6,2%3,0%+3,2pp
KD7,2%11,7%-4,5pp
MP4,3%2,1%+2,2pp

Valdeltagande: Bengtsfors 83,1% · Dals-Ed 82,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad