Hoppa till innehållet

Bengtsfors vs Färgelanda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BengtsforsFärgelanda
28,1%
S
22,0%
15,8%
M
15,5%
26,3%
SD
34,5%
6,2%
C
8,1%
6,2%
V
3,6%
7,2%
KD
7,3%
3,9%
L
4,6%
4,3%
MP
2,1%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

BengtsforsFärgelanda
35,7%
S
18,8%
25,8%
M
12,9%
9,8%
SD
39,1%
12,5%
C
21,3%
5,1%
V
0,0%
3,8%
KD
4,6%
0,5%
L
3,2%
1,7%
MP
0,0%
Valdeltagande 78,8%Valdeltagande 83,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bengtsfors, den ljusare undre är Färgelanda. Skillnaden är Bengtsfors minus Färgelanda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,8 %
38,1 %
38,5 %
34,1 %
37,5 %
34,3 %
31,8 %
26,6 %
32,6 %
26,7 %
28,1 %
22,0 %
+6,1
SD
2,1 %
4,2 %
5,7 %
8,6 %
19,3 %
24,0 %
25,9 %
32,1 %
29,7 %
38,2 %
26,3 %
34,5 %
-8,2
M
16,6 %
17,5 %
23,1 %
24,5 %
15,9 %
13,0 %
14,3 %
13,3 %
14,3 %
13,0 %
15,8 %
15,5 %
+0,3
C
14,4 %
18,7 %
10,9 %
14,9 %
9,6 %
13,8 %
9,3 %
12,2 %
5,9 %
6,8 %
6,2 %
8,1 %
-1,9
KD
6,9 %
5,6 %
5,8 %
5,2 %
4,5 %
3,7 %
7,4 %
5,7 %
6,5 %
6,6 %
7,2 %
7,3 %
-0,1
L
4,9 %
6,3 %
5,2 %
4,9 %
3,0 %
3,3 %
2,6 %
2,9 %
2,4 %
2,8 %
3,9 %
4,6 %
-0,7
V
5,5 %
3,8 %
5,2 %
4,1 %
3,7 %
3,4 %
5,3 %
4,4 %
4,5 %
3,1 %
6,2 %
3,6 %
+2,6
MP
4,0 %
2,1 %
4,9 %
3,0 %
3,3 %
2,6 %
2,3 %
1,6 %
3,3 %
1,7 %
4,3 %
2,1 %
+2,2
ÖVR
2,8 %
3,6 %
0,8 %
0,8 %
0,9 %
0,8 %
1,1 %
1,2 %
0,8 %
1,2 %
2,1 %
2,3 %
-0,3
FI
—
—
—
—
2,3 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%22,0%+6,1pp
SD26,3%34,5%-8,2pp
V6,2%3,6%+2,6pp
MP4,3%2,1%+2,2pp

Valdeltagande: Bengtsfors 83,1% · Färgelanda 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad