Hoppa till innehållet

Bengtsfors vs Mellerud — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BengtsforsMellerud
28,1%
S
23,6%
15,8%
M
20,4%
26,3%
SD
26,6%
6,2%
C
7,3%
6,2%
V
5,0%
7,2%
KD
8,1%
3,9%
L
3,8%
4,3%
MP
3,3%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 84,2%

Kommun 2026

BengtsforsMellerud
35,7%
S
23,2%
25,8%
M
29,4%
9,8%
SD
17,5%
12,5%
C
10,8%
5,1%
V
4,5%
3,8%
KD
4,4%
0,5%
L
0,5%
1,7%
MP
2,5%
Valdeltagande 78,8%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bengtsfors, den ljusare undre är Mellerud. Skillnaden är Bengtsfors minus Mellerud i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,8 %
34,2 %
38,5 %
29,7 %
37,5 %
30,6 %
31,8 %
25,3 %
32,6 %
26,0 %
28,1 %
23,6 %
+4,5
SD
2,1 %
4,3 %
5,7 %
7,7 %
19,3 %
21,1 %
25,9 %
28,6 %
29,7 %
32,4 %
26,3 %
26,6 %
-0,3
M
16,6 %
20,5 %
23,1 %
26,4 %
15,9 %
18,4 %
14,3 %
16,4 %
14,3 %
17,2 %
15,8 %
20,4 %
-4,6
C
14,4 %
15,9 %
10,9 %
13,3 %
9,6 %
12,6 %
9,3 %
12,0 %
5,9 %
7,4 %
6,2 %
7,3 %
-1,1
KD
6,9 %
9,4 %
5,8 %
6,5 %
4,5 %
4,8 %
7,4 %
7,1 %
6,5 %
6,8 %
7,2 %
8,1 %
-0,9
V
5,5 %
5,0 %
5,2 %
5,0 %
3,7 %
3,7 %
5,3 %
4,3 %
4,5 %
3,4 %
6,2 %
5,0 %
+1,2
L
4,9 %
5,3 %
5,2 %
6,1 %
3,0 %
3,3 %
2,6 %
2,8 %
2,4 %
2,3 %
3,9 %
3,8 %
+0,1
MP
4,0 %
3,1 %
4,9 %
4,5 %
3,3 %
3,3 %
2,3 %
2,5 %
3,3 %
2,6 %
4,3 %
3,3 %
+1,0
ÖVR
2,8 %
2,2 %
0,8 %
0,8 %
0,9 %
0,6 %
1,1 %
1,1 %
0,8 %
1,8 %
2,1 %
1,9 %
+0,1
FI
—
—
—
—
2,3 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,1%23,6%+4,5pp
M15,8%20,4%-4,6pp

Valdeltagande: Bengtsfors 83,1% · Mellerud 84,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad