Bengtsfors vs Säffle — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BengtsforsSäffle
28,1%
S26,0%
15,8%
18,9%
26,3%
SD25,9%
6,2%
7,5%
6,2%
4,6%
7,2%
8,6%
3,9%
4,0%
4,3%
2,8%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
BengtsforsSäffle
35,7%
S20,7%
25,8%
18,4%
9,8%
SD14,3%
12,5%
15,7%
5,1%
3,1%
3,8%
7,8%
0,5%
2,3%
1,7%
3,5%
Valdeltagande 78,8%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bengtsfors, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Bengtsfors minus Säffle i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,8 % 36,8 % | 38,5 % 33,6 % | 37,5 % 33,3 % | 31,8 % 27,7 % | 32,6 % 28,0 % | 28,1 % 26,0 % | +2,1 |
| SD | 2,1 % 3,9 % | 5,7 % 6,4 % | 19,3 % 17,9 % | 25,9 % 25,1 % | 29,7 % 29,3 % | 26,3 % 25,9 % | +0,4 |
| M | 16,6 % 20,6 % | 23,1 % 27,4 % | 15,9 % 19,1 % | 14,3 % 15,6 % | 14,3 % 16,7 % | 15,8 % 18,9 % | -3,1 |
| C | 14,4 % 17,1 % | 10,9 % 12,1 % | 9,6 % 13,6 % | 9,3 % 14,2 % | 5,9 % 9,1 % | 6,2 % 7,5 % | -1,3 |
| KD | 6,9 % 7,0 % | 5,8 % 5,9 % | 4,5 % 4,2 % | 7,4 % 6,8 % | 6,5 % 7,5 % | 7,2 % 8,6 % | -1,4 |
| V | 5,5 % 4,2 % | 5,2 % 3,9 % | 3,7 % 3,5 % | 5,3 % 4,6 % | 4,5 % 3,6 % | 6,2 % 4,6 % | +1,5 |
| L | 4,9 % 5,2 % | 5,2 % 5,6 % | 3,0 % 3,4 % | 2,6 % 3,1 % | 2,4 % 2,7 % | 3,9 % 4,0 % | -0,2 |
| MP | 4,0 % 2,5 % | 4,9 % 4,4 % | 3,3 % 3,3 % | 2,3 % 2,0 % | 3,3 % 2,1 % | 4,3 % 2,8 % | +1,4 |
| ÖVR | 2,8 % 2,8 % | 0,8 % 0,7 % | 0,9 % 0,6 % | 1,1 % 1,0 % | 0,8 % 1,0 % | 2,1 % 1,6 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,1%26,0%+2,1ppValdeltagande: Bengtsfors 83,1% · Säffle 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

