Berg vs Härjedalen — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BergHärjedalen
27,4%
S28,8%
20,4%
17,9%
22,5%
SD22,4%
10,2%
8,1%
4,6%
4,4%
4,7%
8,0%
3,2%
3,7%
4,9%
4,7%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
BergHärjedalen
36,4%
S28,5%
28,0%
20,9%
12,6%
SD14,0%
15,2%
11,4%
4,1%
5,9%
1,9%
4,7%
0,7%
6,5%
0,9%
1,3%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 80,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Berg, den ljusare undre är Härjedalen. Skillnaden är Berg minus Härjedalen i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,9 % 45,7 % | 39,4 % 44,6 % | 39,0 % 42,9 % | 32,0 % 34,9 % | 32,4 % 33,4 % | 27,4 % 28,8 % | -1,3 |
| SD | 1,7 % 2,7 % | 4,7 % 7,0 % | 14,1 % 15,2 % | 19,6 % 18,8 % | 24,5 % 25,5 % | 22,5 % 22,4 % | +0,1 |
| C | 24,3 % 12,9 % | 17,5 % 9,4 % | 15,6 % 10,4 % | 16,9 % 13,9 % | 9,5 % 8,0 % | 10,2 % 8,1 % | +2,1 |
| M | 16,4 % 17,2 % | 21,4 % 22,2 % | 17,0 % 17,1 % | 15,3 % 14,0 % | 17,3 % 13,4 % | 20,4 % 17,9 % | +2,5 |
| V | 7,7 % 8,2 % | 5,3 % 6,0 % | 4,5 % 5,2 % | 6,3 % 7,1 % | 4,3 % 5,5 % | 4,6 % 4,4 % | +0,2 |
| KD | 4,2 % 3,8 % | 2,6 % 2,3 % | 1,7 % 1,9 % | 4,6 % 4,3 % | 5,7 % 6,8 % | 4,7 % 8,0 % | -3,3 |
| MP | 4,3 % 2,3 % | 5,3 % 3,8 % | 3,8 % 3,0 % | 2,2 % 1,9 % | 3,4 % 3,0 % | 4,9 % 4,7 % | +0,1 |
| L | 2,2 % 4,7 % | 2,7 % 3,8 % | 1,8 % 2,1 % | 1,7 % 2,8 % | 1,4 % 3,0 % | 3,2 % 3,7 % | -0,5 |
| ÖVR | 3,4 % 2,5 % | 1,2 % 0,8 % | 0,7 % 0,7 % | 1,4 % 2,3 % | 1,5 % 1,3 % | 2,1 % 2,1 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Berg 83,5% · Härjedalen 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

