Hoppa till innehållet

Berg vs Östersund — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BergÖstersund
27,4%
S
33,7%
20,4%
M
17,4%
22,5%
SD
14,4%
10,2%
C
10,1%
4,6%
V
6,9%
4,7%
KD
4,8%
3,2%
L
3,8%
4,9%
MP
7,3%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 85,5%

Kommun 2026

BergÖstersund
36,4%
S
34,7%
28,0%
M
18,2%
12,6%
SD
9,6%
15,2%
C
16,2%
4,1%
V
6,5%
1,9%
KD
4,4%
0,7%
L
2,5%
0,9%
MP
7,0%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 83,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Berg, den ljusare undre är Östersund. Skillnaden är Berg minus Östersund i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,9 %
38,3 %
39,4 %
37,8 %
39,0 %
37,9 %
32,0 %
33,3 %
32,4 %
37,7 %
27,4 %
33,7 %
-6,3
SD
1,7 %
1,3 %
4,7 %
3,1 %
14,1 %
9,3 %
19,6 %
13,3 %
24,5 %
16,6 %
22,5 %
14,4 %
+8,1
C
24,3 %
15,8 %
17,5 %
11,7 %
15,6 %
9,7 %
16,9 %
14,2 %
9,5 %
8,9 %
10,2 %
10,1 %
+0,2
M
16,4 %
19,0 %
21,4 %
23,9 %
17,0 %
18,9 %
15,3 %
15,6 %
17,3 %
15,4 %
20,4 %
17,4 %
+3,0
V
7,7 %
8,1 %
5,3 %
6,5 %
4,5 %
6,6 %
6,3 %
9,1 %
4,3 %
6,0 %
4,6 %
6,9 %
-2,3
MP
4,3 %
6,2 %
5,3 %
8,1 %
3,8 %
7,3 %
2,2 %
4,4 %
3,4 %
5,8 %
4,9 %
7,3 %
-2,5
KD
4,2 %
3,8 %
2,6 %
3,1 %
1,7 %
2,7 %
4,6 %
5,1 %
5,7 %
5,0 %
4,7 %
4,8 %
-0,2
L
2,2 %
5,0 %
2,7 %
4,5 %
1,8 %
3,7 %
1,7 %
3,7 %
1,4 %
3,1 %
3,2 %
3,8 %
-0,6
ÖVR
3,4 %
2,6 %
1,2 %
1,2 %
0,7 %
0,8 %
1,4 %
1,3 %
1,5 %
1,3 %
2,1 %
1,6 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,8 %
3,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,4%33,7%-6,3pp
M20,4%17,4%+3,0pp
SD22,5%14,4%+8,1pp
V4,6%6,9%-2,3pp
MP4,9%7,3%-2,5pp

Valdeltagande: Berg 83,5% · Östersund 85,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad