Bjurholm vs Lycksele — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BjurholmLycksele
29,3%
S36,1%
18,9%
15,5%
22,3%
SD16,7%
8,8%
4,7%
3,1%
6,6%
9,4%
12,0%
3,5%
3,7%
2,7%
3,3%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 82,4%
Kommun 2026
BjurholmLycksele
33,0%
S31,7%
26,8%
9,6%
13,4%
SD5,5%
15,2%
2,6%
0,0%
5,8%
7,2%
40,2%
0,9%
2,8%
3,5%
1,8%
Valdeltagande 79,6%Valdeltagande 80,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bjurholm, den ljusare undre är Lycksele. Skillnaden är Bjurholm minus Lycksele i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % 50,1 % | 36,1 % 49,3 % | 37,1 % 46,0 % | 29,2 % 38,9 % | 29,8 % 40,4 % | 29,3 % 36,1 % | -6,8 |
| M | 19,2 % 12,2 % | 26,6 % 16,8 % | 21,0 % 14,1 % | 17,9 % 14,4 % | 20,1 % 14,7 % | 18,9 % 15,5 % | +3,4 |
| SD | 0,3 % 1,7 % | 2,4 % 3,6 % | 10,1 % 10,5 % | 18,6 % 13,8 % | 24,3 % 18,2 % | 22,3 % 16,7 % | +5,7 |
| C | 20,0 % 8,7 % | 14,1 % 4,4 % | 12,1 % 4,1 % | 14,7 % 7,3 % | 8,1 % 5,2 % | 8,8 % 4,7 % | +4,0 |
| KD | 8,4 % 9,3 % | 6,5 % 8,1 % | 6,1 % 7,2 % | 7,6 % 9,7 % | 9,1 % 10,3 % | 9,4 % 12,0 % | -2,6 |
| V | 3,3 % 7,3 % | 3,6 % 8,6 % | 4,9 % 10,3 % | 5,0 % 9,4 % | 2,8 % 5,3 % | 3,1 % 6,6 % | -3,5 |
| L | 9,7 % 6,1 % | 8,1 % 5,1 % | 5,5 % 3,7 % | 5,0 % 3,8 % | 3,0 % 2,9 % | 3,5 % 3,7 % | -0,2 |
| MP | 2,2 % 2,7 % | 1,9 % 3,3 % | 1,7 % 2,3 % | 1,4 % 1,4 % | 1,9 % 2,2 % | 2,7 % 3,3 % | -0,6 |
| ÖVR | 1,3 % 1,9 % | 0,6 % 0,6 % | 0,4 % 0,4 % | 0,4 % 1,2 % | 0,9 % 0,8 % | 2,1 % 1,4 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 1,0 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%36,1%-6,8pp
SD22,3%16,7%+5,7ppValdeltagande: Bjurholm 81,9% · Lycksele 82,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

