Hoppa till innehållet

Bjurholm vs Örnsköldsvik — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BjurholmÖrnsköldsvik
29,3%
S
36,4%
18,9%
M
17,5%
22,3%
SD
16,5%
8,8%
C
8,0%
3,1%
V
5,0%
9,4%
KD
7,9%
3,5%
L
3,4%
2,7%
MP
3,7%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 85,8%

Kommun 2026

BjurholmÖrnsköldsvik
33,0%
S
35,9%
26,8%
M
17,3%
13,4%
SD
9,8%
15,2%
C
12,3%
0,0%
V
5,9%
7,2%
KD
7,6%
0,9%
L
0,8%
3,5%
MP
2,0%
Valdeltagande 79,6%Valdeltagande 84,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bjurholm, den ljusare undre är Örnsköldsvik. Skillnaden är Bjurholm minus Örnsköldsvik i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,7 %
49,2 %
36,1 %
46,9 %
37,1 %
49,9 %
29,2 %
44,6 %
29,8 %
41,5 %
29,3 %
36,4 %
-7,0
M
19,2 %
14,9 %
26,6 %
19,0 %
21,0 %
14,9 %
17,9 %
12,7 %
20,1 %
14,2 %
18,9 %
17,5 %
+1,4
SD
0,3 %
1,0 %
2,4 %
3,0 %
10,1 %
7,0 %
18,6 %
11,4 %
24,3 %
17,1 %
22,3 %
16,5 %
+5,9
C
20,0 %
13,0 %
14,1 %
9,5 %
12,1 %
9,0 %
14,7 %
12,1 %
8,1 %
9,7 %
8,8 %
8,0 %
+0,8
L
9,7 %
4,4 %
8,1 %
4,2 %
5,5 %
2,8 %
5,0 %
2,7 %
3,0 %
2,4 %
3,5 %
3,4 %
+0,1
KD
8,4 %
8,4 %
6,5 %
6,9 %
6,1 %
6,2 %
7,6 %
7,2 %
9,1 %
6,7 %
9,4 %
7,9 %
+1,5
V
3,3 %
4,0 %
3,6 %
4,1 %
4,9 %
4,3 %
5,0 %
5,9 %
2,8 %
4,5 %
3,1 %
5,0 %
-1,9
MP
2,2 %
2,8 %
1,9 %
4,5 %
1,7 %
3,5 %
1,4 %
2,2 %
1,9 %
2,9 %
2,7 %
3,7 %
-1,1
ÖVR
1,3 %
2,3 %
0,6 %
1,8 %
0,4 %
0,8 %
0,4 %
1,1 %
0,9 %
1,2 %
2,1 %
1,7 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,0 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,3%36,4%-7,0pp
SD22,3%16,5%+5,9pp

Valdeltagande: Bjurholm 81,9% · Örnsköldsvik 85,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad