Bjurholm vs Vännäs — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BjurholmVännäs
29,3%
S32,7%
18,9%
16,1%
22,3%
SD16,1%
8,8%
8,3%
3,1%
8,7%
9,4%
6,8%
3,5%
3,7%
2,7%
5,5%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 84,0%
Kommun 2026
BjurholmVännäs
33,0%
S33,7%
26,8%
17,5%
13,4%
SD8,8%
15,2%
14,2%
0,0%
10,8%
7,2%
9,8%
0,9%
0,8%
3,5%
4,4%
Valdeltagande 79,6%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bjurholm, den ljusare undre är Vännäs. Skillnaden är Bjurholm minus Vännäs i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % 42,5 % | 36,1 % 40,8 % | 37,1 % 39,8 % | 29,2 % 34,6 % | 29,8 % 36,6 % | 29,3 % 32,7 % | -3,3 |
| M | 19,2 % 12,5 % | 26,6 % 18,3 % | 21,0 % 12,8 % | 17,9 % 12,7 % | 20,1 % 15,0 % | 18,9 % 16,1 % | +2,8 |
| SD | 0,3 % 0,9 % | 2,4 % 2,6 % | 10,1 % 8,5 % | 18,6 % 13,2 % | 24,3 % 18,4 % | 22,3 % 16,1 % | +6,3 |
| C | 20,0 % 18,2 % | 14,1 % 11,3 % | 12,1 % 10,6 % | 14,7 % 13,1 % | 8,1 % 9,1 % | 8,8 % 8,3 % | +0,5 |
| V | 3,3 % 8,3 % | 3,6 % 10,4 % | 4,9 % 12,3 % | 5,0 % 13,1 % | 2,8 % 8,0 % | 3,1 % 8,7 % | -5,6 |
| L | 9,7 % 4,4 % | 8,1 % 5,3 % | 5,5 % 3,4 % | 5,0 % 2,8 % | 3,0 % 2,2 % | 3,5 % 3,7 % | -0,2 |
| KD | 8,4 % 7,1 % | 6,5 % 5,5 % | 6,1 % 4,7 % | 7,6 % 6,0 % | 9,1 % 4,9 % | 9,4 % 6,8 % | +2,6 |
| MP | 2,2 % 4,3 % | 1,9 % 5,0 % | 1,7 % 4,3 % | 1,4 % 3,1 % | 1,9 % 4,5 % | 2,7 % 5,5 % | -2,8 |
| FI | — — | — — | 1,0 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,3 % 1,8 % | 0,6 % 0,9 % | 0,4 % 1,0 % | 0,4 % 1,4 % | 0,9 % 1,4 % | 2,1 % 2,2 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%32,7%-3,3pp
SD22,3%16,1%+6,3ppValdeltagande: Bjurholm 81,9% · Vännäs 84,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

