Bjuv vs Svalöv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BjuvSvalöv
28,4%
S22,3%
15,9%
15,9%
35,3%
SD32,4%
2,5%
6,0%
6,1%
5,6%
5,4%
6,1%
3,3%
4,9%
1,7%
5,5%
Valdeltagande 78,8%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
BjuvSvalöv
36,8%
S21,8%
18,9%
12,4%
29,4%
SD34,1%
3,3%
12,9%
5,2%
5,8%
4,6%
4,8%
1,0%
4,0%
0,0%
4,1%
Valdeltagande 73,5%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bjuv, den ljusare undre är Svalöv. Skillnaden är Bjuv minus Svalöv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % 35,7 % | 40,6 % 28,9 % | 40,4 % 29,3 % | 30,4 % 23,0 % | 27,1 % 24,8 % | 28,4 % 22,3 % | +6,1 |
| SD | 10,3 % 9,7 % | 14,9 % 13,1 % | 25,7 % 26,4 % | 38,4 % 34,3 % | 42,1 % 36,7 % | 35,3 % 32,4 % | +2,8 |
| M | 20,7 % 22,9 % | 25,9 % 27,4 % | 16,8 % 17,8 % | 14,3 % 15,1 % | 15,1 % 14,5 % | 15,9 % 15,9 % | +0,0 |
| C | 4,4 % 13,8 % | 3,7 % 11,7 % | 3,2 % 9,7 % | 3,6 % 9,3 % | 2,9 % 5,8 % | 2,5 % 6,0 % | -3,4 |
| V | 3,0 % 3,0 % | 3,2 % 3,5 % | 3,5 % 3,1 % | 3,6 % 4,6 % | 3,7 % 4,5 % | 6,1 % 5,6 % | +0,5 |
| KD | 4,3 % 4,3 % | 2,7 % 3,4 % | 2,2 % 2,6 % | 4,2 % 5,1 % | 4,1 % 5,3 % | 5,4 % 6,1 % | -0,6 |
| L | 4,9 % 5,9 % | 4,9 % 5,7 % | 2,6 % 3,5 % | 2,6 % 3,7 % | 1,8 % 3,1 % | 3,3 % 4,9 % | -1,6 |
| MP | 2,0 % 3,0 % | 3,5 % 4,8 % | 3,7 % 4,7 % | 1,8 % 2,6 % | 1,4 % 3,7 % | 1,7 % 5,5 % | -3,8 |
| ÖVR | 2,3 % 1,7 % | 0,7 % 1,4 % | 0,9 % 0,9 % | 1,0 % 2,2 % | 1,9 % 1,7 % | 1,4 % 1,4 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,0 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,4%22,3%+6,1pp
SD35,3%32,4%+2,8ppValdeltagande: Bjuv 78,8% · Svalöv 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

