Boden vs Gällivare — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BodenGällivare
38,1%
S35,1%
17,6%
15,0%
19,7%
SD24,4%
5,3%
2,4%
5,3%
7,1%
5,7%
7,0%
3,4%
2,2%
3,3%
4,7%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 80,8%
Kommun 2026
BodenGällivare
35,0%
S26,0%
19,5%
21,0%
13,1%
SD11,7%
7,9%
0,5%
5,6%
9,7%
3,4%
16,1%
1,1%
0,5%
2,3%
12,2%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 78,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boden, den ljusare undre är Gällivare. Skillnaden är Boden minus Gällivare i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % 52,8 % | 49,8 % 55,9 % | 46,5 % 50,5 % | 41,8 % 42,0 % | 42,2 % 38,5 % | 38,1 % 35,1 % | +3,0 |
| SD | 1,8 % 2,4 % | 4,5 % 5,0 % | 14,7 % 15,2 % | 17,8 % 20,4 % | 22,7 % 27,2 % | 19,7 % 24,4 % | -4,7 |
| M | 17,9 % 11,9 % | 20,9 % 14,2 % | 15,4 % 10,8 % | 14,3 % 12,2 % | 14,7 % 13,0 % | 17,6 % 15,0 % | +2,5 |
| V | 8,8 % 17,8 % | 8,0 % 13,6 % | 6,6 % 11,6 % | 8,1 % 12,9 % | 5,3 % 8,2 % | 5,3 % 7,1 % | -1,7 |
| KD | 4,7 % 2,8 % | 3,2 % 2,4 % | 2,8 % 2,3 % | 4,6 % 3,3 % | 4,5 % 4,3 % | 5,7 % 7,0 % | -1,3 |
| C | 5,5 % 2,6 % | 3,6 % 1,7 % | 3,7 % 1,8 % | 6,2 % 3,7 % | 4,8 % 2,8 % | 5,3 % 2,4 % | +2,8 |
| ÖVR | 5,2 % 4,4 % | 1,0 % 1,2 % | 0,7 % 0,6 % | 1,4 % 1,1 % | 1,1 % 1,1 % | 1,6 % 2,0 % | -0,4 |
| L | 4,2 % 2,4 % | 4,7 % 2,3 % | 4,1 % 1,4 % | 3,6 % 2,0 % | 2,4 % 1,4 % | 3,4 % 2,2 % | +1,1 |
| MP | 2,9 % 2,9 % | 4,2 % 3,8 % | 3,6 % 4,2 % | 2,2 % 2,5 % | 2,5 % 3,6 % | 3,3 % 4,7 % | -1,4 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S38,1%35,1%+3,0pp
SD19,7%24,4%-4,7ppValdeltagande: Boden 84,6% · Gällivare 80,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

