Boden vs Jokkmokk — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BodenJokkmokk
38,1%
S33,6%
17,6%
11,8%
19,7%
SD17,5%
5,3%
3,8%
5,3%
7,4%
5,7%
6,5%
3,4%
2,9%
3,3%
14,4%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 80,0%
Kommun 2026
BodenJokkmokk
35,0%
S27,7%
19,5%
16,7%
13,1%
SD5,1%
7,9%
0,3%
5,6%
6,8%
3,4%
2,5%
1,1%
0,2%
2,3%
22,4%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 77,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boden, den ljusare undre är Jokkmokk. Skillnaden är Boden minus Jokkmokk i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % 47,8 % | 49,8 % 52,6 % | 46,5 % 48,5 % | 41,8 % 40,3 % | 42,2 % 34,2 % | 38,1 % 33,6 % | +4,5 |
| SD | 1,8 % 1,0 % | 4,5 % 3,7 % | 14,7 % 12,8 % | 17,8 % 16,8 % | 22,7 % 22,5 % | 19,7 % 17,5 % | +2,2 |
| M | 17,9 % 10,8 % | 20,9 % 13,6 % | 15,4 % 9,1 % | 14,3 % 8,3 % | 14,7 % 9,9 % | 17,6 % 11,8 % | +5,8 |
| V | 8,8 % 14,7 % | 8,0 % 10,4 % | 6,6 % 9,7 % | 8,1 % 14,6 % | 5,3 % 9,2 % | 5,3 % 7,4 % | -2,0 |
| MP | 2,9 % 6,5 % | 4,2 % 7,7 % | 3,6 % 9,5 % | 2,2 % 7,1 % | 2,5 % 11,8 % | 3,3 % 14,4 % | -11,1 |
| KD | 4,7 % 2,3 % | 3,2 % 1,9 % | 2,8 % 1,3 % | 4,6 % 3,9 % | 4,5 % 4,5 % | 5,7 % 6,5 % | -0,8 |
| C | 5,5 % 5,5 % | 3,6 % 3,8 % | 3,7 % 2,4 % | 6,2 % 5,2 % | 4,8 % 4,4 % | 5,3 % 3,8 % | +1,4 |
| L | 4,2 % 5,8 % | 4,7 % 5,0 % | 4,1 % 3,2 % | 3,6 % 2,7 % | 2,4 % 2,0 % | 3,4 % 2,9 % | +0,5 |
| ÖVR | 5,2 % 5,4 % | 1,0 % 1,2 % | 0,7 % 0,7 % | 1,4 % 1,1 % | 1,1 % 1,5 % | 1,6 % 2,1 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S38,1%33,6%+4,5pp
SD19,7%17,5%+2,2ppValdeltagande: Boden 84,6% · Jokkmokk 80,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

