Boden vs Luleå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BodenLuleå
38,1%
S36,1%
17,6%
18,3%
19,7%
SD15,0%
5,3%
5,8%
5,3%
7,4%
5,7%
6,3%
3,4%
4,2%
3,3%
5,6%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
BodenLuleå
35,0%
S36,7%
19,5%
19,3%
13,1%
SD10,4%
7,9%
6,8%
5,6%
7,2%
3,4%
6,8%
1,1%
4,1%
2,3%
4,6%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boden, den ljusare undre är Luleå. Skillnaden är Boden minus Luleå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % 47,0 % | 49,8 % 45,9 % | 46,5 % 44,7 % | 41,8 % 39,0 % | 42,2 % 39,5 % | 38,1 % 36,1 % | +2,0 |
| SD | 1,8 % 1,3 % | 4,5 % 3,5 % | 14,7 % 8,8 % | 17,8 % 13,4 % | 22,7 % 17,4 % | 19,7 % 15,0 % | +4,7 |
| M | 17,9 % 17,0 % | 20,9 % 20,1 % | 15,4 % 15,9 % | 14,3 % 15,4 % | 14,7 % 15,7 % | 17,6 % 18,3 % | -0,7 |
| V | 8,8 % 8,5 % | 8,0 % 7,7 % | 6,6 % 7,5 % | 8,1 % 10,5 % | 5,3 % 7,2 % | 5,3 % 7,4 % | -2,0 |
| C | 5,5 % 6,5 % | 3,6 % 5,0 % | 3,7 % 4,6 % | 6,2 % 7,5 % | 4,8 % 5,9 % | 5,3 % 5,8 % | -0,5 |
| MP | 2,9 % 5,7 % | 4,2 % 7,2 % | 3,6 % 6,6 % | 2,2 % 3,6 % | 2,5 % 4,3 % | 3,3 % 5,6 % | -2,3 |
| KD | 4,7 % 4,4 % | 3,2 % 3,5 % | 2,8 % 3,2 % | 4,6 % 4,8 % | 4,5 % 5,3 % | 5,7 % 6,3 % | -0,6 |
| L | 4,2 % 6,0 % | 4,7 % 5,7 % | 4,1 % 4,4 % | 3,6 % 4,4 % | 2,4 % 3,6 % | 3,4 % 4,2 % | -0,8 |
| ÖVR | 5,2 % 3,5 % | 1,0 % 1,5 % | 0,7 % 1,2 % | 1,4 % 1,6 % | 1,1 % 1,1 % | 1,6 % 1,4 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S38,1%36,1%+2,0pp
SD19,7%15,0%+4,7ppValdeltagande: Boden 84,6% · Luleå 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

