Boden vs Överkalix — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BodenÖverkalix
38,1%
S36,5%
17,6%
13,4%
19,7%
SD20,4%
5,3%
8,4%
5,3%
7,6%
5,7%
7,6%
3,4%
3,1%
3,3%
1,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 81,1%
Kommun 2026
BodenÖverkalix
35,0%
S25,6%
19,5%
4,9%
13,1%
SD4,9%
7,9%
48,5%
5,6%
8,4%
3,4%
6,6%
1,1%
0,6%
2,3%
0,3%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 75,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boden, den ljusare undre är Överkalix. Skillnaden är Boden minus Överkalix i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % 58,5 % | 49,8 % 61,0 % | 46,5 % 52,5 % | 41,8 % 46,7 % | 42,2 % 42,9 % | 38,1 % 36,5 % | +1,7 |
| SD | 1,8 % 0,8 % | 4,5 % 3,7 % | 14,7 % 13,0 % | 17,8 % 18,3 % | 22,7 % 23,3 % | 19,7 % 20,4 % | -0,7 |
| M | 17,9 % 7,1 % | 20,9 % 8,1 % | 15,4 % 8,1 % | 14,3 % 7,8 % | 14,7 % 10,1 % | 17,6 % 13,4 % | +4,1 |
| V | 8,8 % 12,6 % | 8,0 % 10,8 % | 6,6 % 10,5 % | 8,1 % 10,5 % | 5,3 % 7,8 % | 5,3 % 7,6 % | -2,3 |
| C | 5,5 % 11,4 % | 3,6 % 9,1 % | 3,7 % 8,9 % | 6,2 % 8,8 % | 4,8 % 5,8 % | 5,3 % 8,4 % | -3,1 |
| KD | 4,7 % 2,6 % | 3,2 % 1,4 % | 2,8 % 1,1 % | 4,6 % 3,4 % | 4,5 % 5,7 % | 5,7 % 7,6 % | -1,9 |
| ÖVR | 5,2 % 2,4 % | 1,0 % 0,6 % | 0,7 % 0,5 % | 1,4 % 1,3 % | 1,1 % 1,1 % | 1,6 % 1,8 % | -0,1 |
| L | 4,2 % 2,5 % | 4,7 % 3,0 % | 4,1 % 1,8 % | 3,6 % 2,1 % | 2,4 % 1,8 % | 3,4 % 3,1 % | +0,3 |
| MP | 2,9 % 2,1 % | 4,2 % 2,4 % | 3,6 % 2,2 % | 2,2 % 1,1 % | 2,5 % 1,5 % | 3,3 % 1,2 % | +2,0 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Boden 84,6% · Överkalix 81,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

