Bollebygd vs Härryda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BollebygdHärryda
23,8%
S23,9%
21,3%
23,6%
25,1%
SD17,3%
6,2%
8,7%
4,0%
4,9%
7,7%
6,3%
5,2%
7,3%
4,9%
6,6%
Valdeltagande 88,6%Valdeltagande 89,3%
Kommun 2026
BollebygdHärryda
24,4%
S23,6%
25,1%
28,8%
21,9%
SD14,3%
5,5%
7,1%
3,5%
5,1%
5,9%
3,9%
2,3%
4,3%
5,1%
6,9%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 87,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollebygd, den ljusare undre är Härryda. Skillnaden är Bollebygd minus Härryda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,1 % 29,6 % | 33,1 % 36,3 % | 24,6 % 29,5 % | 20,2 % 23,9 % | 20,1 % 22,5 % | 21,3 % 23,6 % | -2,2 |
| S | 32,4 % 29,2 % | 26,6 % 21,9 % | 27,0 % 22,6 % | 23,4 % 21,6 % | 25,6 % 27,2 % | 23,8 % 23,9 % | -0,1 |
| SD | 3,8 % 2,7 % | 8,2 % 5,6 % | 18,5 % 12,6 % | 23,9 % 17,7 % | 27,7 % 20,6 % | 25,1 % 17,3 % | +7,8 |
| L | 6,6 % 10,7 % | 6,5 % 10,5 % | 4,7 % 8,2 % | 5,6 % 8,1 % | 4,1 % 6,3 % | 5,2 % 7,3 % | -2,1 |
| C | 9,4 % 7,0 % | 7,2 % 6,0 % | 7,9 % 6,2 % | 8,9 % 9,3 % | 6,5 % 7,0 % | 6,2 % 8,7 % | -2,5 |
| KD | 8,5 % 7,4 % | 6,5 % 6,4 % | 5,1 % 4,9 % | 7,7 % 6,5 % | 6,6 % 5,0 % | 7,7 % 6,3 % | +1,4 |
| MP | 3,5 % 5,5 % | 6,1 % 7,6 % | 5,2 % 8,0 % | 4,1 % 5,5 % | 3,9 % 5,6 % | 4,9 % 6,6 % | -1,7 |
| V | 5,6 % 5,5 % | 4,7 % 4,6 % | 4,3 % 4,6 % | 5,2 % 5,8 % | 4,3 % 4,7 % | 4,0 % 4,9 % | -0,8 |
| ÖVR | 3,1 % 2,6 % | 1,0 % 1,2 % | 0,8 % 0,9 % | 1,1 % 1,5 % | 1,2 % 1,1 % | 1,8 % 1,5 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD25,1%17,3%+7,8ppValdeltagande: Bollebygd 88,6% · Härryda 89,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

