Bollebygd vs Lerum — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BollebygdLerum
23,8%
S23,4%
21,3%
22,9%
25,1%
SD16,9%
6,2%
8,0%
4,0%
5,8%
7,7%
7,2%
5,2%
6,9%
4,9%
7,9%
Valdeltagande 88,6%Valdeltagande 89,9%
Kommun 2026
BollebygdLerum
24,4%
S19,5%
25,1%
30,2%
21,9%
SD13,0%
5,5%
9,0%
3,5%
6,8%
5,9%
8,6%
2,3%
4,6%
5,1%
8,0%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 88,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollebygd, den ljusare undre är Lerum. Skillnaden är Bollebygd minus Lerum i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,1 % 29,9 % | 33,1 % 35,1 % | 24,6 % 27,4 % | 20,2 % 23,5 % | 20,1 % 21,9 % | 21,3 % 22,9 % | -1,6 |
| S | 32,4 % 27,5 % | 26,6 % 22,3 % | 27,0 % 23,6 % | 23,4 % 22,5 % | 25,6 % 26,9 % | 23,8 % 23,4 % | +0,3 |
| SD | 3,8 % 2,5 % | 8,2 % 5,4 % | 18,5 % 12,0 % | 23,9 % 17,0 % | 27,7 % 19,8 % | 25,1 % 16,9 % | +8,2 |
| L | 6,6 % 10,2 % | 6,5 % 10,1 % | 4,7 % 7,9 % | 5,6 % 7,5 % | 4,1 % 6,3 % | 5,2 % 6,9 % | -1,7 |
| C | 9,4 % 6,3 % | 7,2 % 5,1 % | 7,9 % 6,0 % | 8,9 % 8,6 % | 6,5 % 6,5 % | 6,2 % 8,0 % | -1,8 |
| MP | 3,5 % 6,4 % | 6,1 % 8,8 % | 5,2 % 8,5 % | 4,1 % 5,7 % | 3,9 % 6,3 % | 4,9 % 7,9 % | -3,0 |
| KD | 8,5 % 8,8 % | 6,5 % 7,0 % | 5,1 % 5,6 % | 7,7 % 7,4 % | 6,6 % 6,0 % | 7,7 % 7,2 % | +0,6 |
| V | 5,6 % 5,6 % | 4,7 % 5,1 % | 4,3 % 5,0 % | 5,2 % 6,6 % | 4,3 % 5,4 % | 4,0 % 5,8 % | -1,7 |
| ÖVR | 3,1 % 2,8 % | 1,0 % 1,2 % | 0,8 % 0,8 % | 1,1 % 1,3 % | 1,2 % 1,0 % | 1,8 % 1,0 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 3,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD25,1%16,9%+8,2ppValdeltagande: Bollebygd 88,6% · Lerum 89,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

