Hoppa till innehållet

Bollebygd vs Vårgårda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BollebygdVårgårda
23,8%
S
24,2%
21,3%
M
16,1%
25,1%
SD
21,6%
6,2%
C
9,3%
4,0%
V
5,5%
7,7%
KD
12,0%
5,2%
L
4,2%
4,9%
MP
4,9%
Valdeltagande 88,6%Valdeltagande 88,0%

Kommun 2026

BollebygdVårgårda
24,4%
S
22,8%
25,1%
M
20,0%
21,9%
SD
13,8%
5,5%
C
14,8%
3,5%
V
4,4%
5,9%
KD
15,0%
2,3%
L
3,2%
5,1%
MP
5,7%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollebygd, den ljusare undre är Vårgårda. Skillnaden är Bollebygd minus Vårgårda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
27,1 %
18,4 %
33,1 %
23,2 %
24,6 %
18,0 %
20,2 %
15,0 %
20,1 %
15,4 %
21,3 %
16,1 %
+5,2
S
32,4 %
29,5 %
26,6 %
26,6 %
27,0 %
27,9 %
23,4 %
24,9 %
25,6 %
26,8 %
23,8 %
24,2 %
-0,4
SD
3,8 %
3,2 %
8,2 %
5,9 %
18,5 %
15,7 %
23,9 %
20,6 %
27,7 %
24,6 %
25,1 %
21,6 %
+3,5
KD
8,5 %
16,6 %
6,5 %
13,2 %
5,1 %
10,4 %
7,7 %
12,4 %
6,6 %
10,4 %
7,7 %
12,0 %
-4,3
C
9,4 %
13,6 %
7,2 %
11,9 %
7,9 %
11,9 %
8,9 %
12,4 %
6,5 %
9,6 %
6,2 %
9,3 %
-3,2
L
6,6 %
7,6 %
6,5 %
8,2 %
4,7 %
4,3 %
5,6 %
4,3 %
4,1 %
3,5 %
5,2 %
4,2 %
+1,0
MP
3,5 %
4,7 %
6,1 %
6,2 %
5,2 %
5,2 %
4,1 %
3,6 %
3,9 %
4,1 %
4,9 %
4,9 %
-0,0
V
5,6 %
4,2 %
4,7 %
4,1 %
4,3 %
4,3 %
5,2 %
5,6 %
4,3 %
4,3 %
4,0 %
5,5 %
-1,4
ÖVR
3,1 %
2,2 %
1,0 %
0,8 %
0,8 %
0,8 %
1,1 %
1,3 %
1,2 %
1,4 %
1,8 %
2,2 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M21,3%16,1%+5,2pp
SD25,1%21,6%+3,5pp
C6,2%9,3%-3,2pp
KD7,7%12,0%-4,3pp

Valdeltagande: Bollebygd 88,6% · Vårgårda 88,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad