Bollnäs vs Falun — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BollnäsFalun
32,2%
S29,1%
15,9%
19,6%
21,9%
SD16,4%
7,3%
8,4%
6,2%
6,0%
7,1%
6,8%
3,8%
4,6%
4,1%
7,7%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
BollnäsFalun
26,4%
S28,7%
9,4%
21,3%
19,6%
SD11,4%
10,2%
10,5%
5,9%
7,2%
6,1%
7,2%
2,6%
7,0%
2,9%
6,5%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 86,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollnäs, den ljusare undre är Falun. Skillnaden är Bollnäs minus Falun i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % 33,8 % | 36,8 % 31,5 % | 38,9 % 30,2 % | 34,6 % 28,0 % | 36,0 % 31,4 % | 32,2 % 29,1 % | +3,1 |
| M | 17,0 % 25,5 % | 22,3 % 28,9 % | 15,2 % 23,2 % | 14,0 % 19,7 % | 13,9 % 18,6 % | 15,9 % 19,6 % | -3,7 |
| SD | 3,0 % 2,5 % | 8,4 % 5,5 % | 18,6 % 12,8 % | 19,6 % 15,3 % | 24,6 % 18,6 % | 21,9 % 16,4 % | +5,5 |
| C | 17,0 % 10,5 % | 9,6 % 8,1 % | 8,4 % 8,0 % | 11,3 % 11,8 % | 7,5 % 8,1 % | 7,3 % 8,4 % | -1,0 |
| V | 6,7 % 5,9 % | 6,8 % 5,5 % | 5,9 % 5,9 % | 7,7 % 8,2 % | 5,1 % 6,0 % | 6,2 % 6,0 % | +0,2 |
| MP | 3,8 % 6,1 % | 5,3 % 8,1 % | 4,2 % 7,2 % | 2,5 % 4,9 % | 3,0 % 6,2 % | 4,1 % 7,7 % | -3,6 |
| KD | 5,7 % 5,9 % | 4,3 % 5,0 % | 3,2 % 3,8 % | 5,9 % 6,0 % | 6,2 % 5,6 % | 7,1 % 6,8 % | +0,3 |
| L | 4,8 % 6,3 % | 5,4 % 5,7 % | 3,1 % 4,5 % | 3,4 % 4,6 % | 2,6 % 4,0 % | 3,8 % 4,6 % | -0,8 |
| ÖVR | 3,6 % 3,6 % | 1,1 % 1,8 % | 0,6 % 1,0 % | 1,0 % 1,5 % | 1,0 % 1,5 % | 1,5 % 1,5 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 3,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,2%29,1%+3,1pp
SD21,9%16,4%+5,5ppValdeltagande: Bollnäs 82,3% · Falun 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

