Bollnäs vs Ljusdal — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BollnäsLjusdal
32,2%
S28,2%
15,9%
17,3%
21,9%
SD24,5%
7,3%
7,8%
6,2%
4,7%
7,1%
6,3%
3,8%
4,7%
4,1%
4,5%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 82,9%
Kommun 2026
BollnäsLjusdal
26,4%
S18,3%
9,4%
11,9%
19,6%
SD12,6%
10,2%
12,3%
5,9%
3,8%
6,1%
2,0%
2,6%
17,5%
2,9%
9,7%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 81,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollnäs, den ljusare undre är Ljusdal. Skillnaden är Bollnäs minus Ljusdal i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % 38,8 % | 36,8 % 37,0 % | 38,9 % 36,5 % | 34,6 % 34,0 % | 36,0 % 32,1 % | 32,2 % 28,2 % | +4,0 |
| SD | 3,0 % 3,1 % | 8,4 % 6,9 % | 18,6 % 16,6 % | 19,6 % 20,0 % | 24,6 % 26,2 % | 21,9 % 24,5 % | -2,6 |
| M | 17,0 % 19,2 % | 22,3 % 24,1 % | 15,2 % 18,8 % | 14,0 % 14,4 % | 13,9 % 16,0 % | 15,9 % 17,3 % | -1,4 |
| C | 17,0 % 14,5 % | 9,6 % 9,5 % | 8,4 % 8,6 % | 11,3 % 12,3 % | 7,5 % 8,0 % | 7,3 % 7,8 % | -0,5 |
| V | 6,7 % 8,4 % | 6,8 % 7,4 % | 5,9 % 5,6 % | 7,7 % 6,9 % | 5,1 % 4,6 % | 6,2 % 4,7 % | +1,5 |
| KD | 5,7 % 5,0 % | 4,3 % 3,6 % | 3,2 % 2,4 % | 5,9 % 5,1 % | 6,2 % 5,6 % | 7,1 % 6,3 % | +0,8 |
| L | 4,8 % 4,4 % | 5,4 % 4,4 % | 3,1 % 3,2 % | 3,4 % 3,4 % | 2,6 % 3,0 % | 3,8 % 4,7 % | -0,9 |
| MP | 3,8 % 3,9 % | 5,3 % 5,2 % | 4,2 % 4,9 % | 2,5 % 2,8 % | 3,0 % 3,5 % | 4,1 % 4,5 % | -0,5 |
| ÖVR | 3,6 % 2,7 % | 1,1 % 1,9 % | 0,6 % 0,9 % | 1,0 % 1,2 % | 1,0 % 1,1 % | 1,5 % 1,9 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,2%28,2%+4,0pp
SD21,9%24,5%-2,6ppValdeltagande: Bollnäs 82,3% · Ljusdal 82,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

