Hoppa till innehållet

Bollnäs vs Söderhamn — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BollnäsSöderhamn
32,2%
S
34,6%
15,9%
M
15,8%
21,9%
SD
22,8%
7,3%
C
5,9%
6,2%
V
6,2%
7,1%
KD
6,0%
3,8%
L
3,5%
4,1%
MP
3,4%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 82,7%

Kommun 2026

BollnäsSöderhamn
26,4%
S
30,6%
9,4%
M
16,1%
19,6%
SD
19,7%
10,2%
C
12,5%
5,9%
V
9,6%
6,1%
KD
5,8%
2,6%
L
1,8%
2,9%
MP
2,2%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 81,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Bollnäs, den ljusare undre är Söderhamn. Skillnaden är Bollnäs minus Söderhamn i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,5 %
45,5 %
36,8 %
43,4 %
38,9 %
43,6 %
34,6 %
36,5 %
36,0 %
37,5 %
32,2 %
34,6 %
-2,4
SD
3,0 %
3,6 %
8,4 %
8,4 %
18,6 %
15,8 %
19,6 %
19,6 %
24,6 %
24,9 %
21,9 %
22,8 %
-0,9
M
17,0 %
15,1 %
22,3 %
20,2 %
15,2 %
15,1 %
14,0 %
14,3 %
13,9 %
14,8 %
15,9 %
15,8 %
+0,2
C
17,0 %
10,9 %
9,6 %
6,9 %
8,4 %
6,9 %
11,3 %
9,9 %
7,5 %
6,3 %
7,3 %
5,9 %
+1,4
V
6,7 %
9,0 %
6,8 %
7,0 %
5,9 %
6,2 %
7,7 %
8,3 %
5,1 %
5,1 %
6,2 %
6,2 %
-0,0
KD
5,7 %
4,9 %
4,3 %
3,3 %
3,2 %
2,8 %
5,9 %
5,0 %
6,2 %
4,9 %
7,1 %
6,0 %
+1,1
L
4,8 %
4,1 %
5,4 %
3,9 %
3,1 %
2,6 %
3,4 %
3,0 %
2,6 %
2,3 %
3,8 %
3,5 %
+0,3
MP
3,8 %
3,4 %
5,3 %
5,2 %
4,2 %
4,1 %
2,5 %
2,4 %
3,0 %
2,9 %
4,1 %
3,4 %
+0,7
ÖVR
3,6 %
3,4 %
1,1 %
1,7 %
0,6 %
1,2 %
1,0 %
1,0 %
1,0 %
1,3 %
1,5 %
1,7 %
-0,2
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,2%34,6%-2,4pp

Valdeltagande: Bollnäs 82,3% · Söderhamn 82,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad