Borås vs Herrljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoråsHerrljunga
29,3%
S23,1%
20,1%
19,2%
18,9%
SD23,4%
5,4%
8,4%
8,9%
5,0%
6,8%
10,2%
4,6%
4,4%
4,5%
3,9%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 87,0%
Kommun 2026
BoråsHerrljunga
29,6%
S19,9%
18,8%
26,5%
17,7%
SD15,5%
5,3%
14,5%
9,4%
7,0%
9,8%
8,4%
3,9%
2,5%
4,6%
1,0%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 84,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borås, den ljusare undre är Herrljunga. Skillnaden är Borås minus Herrljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,4 % 31,0 % | 31,9 % 27,2 % | 31,4 % 28,4 % | 29,5 % 24,8 % | 30,4 % 26,0 % | 29,3 % 23,1 % | +6,2 |
| M | 25,4 % 21,3 % | 29,1 % 24,7 % | 23,3 % 18,9 % | 20,5 % 16,8 % | 20,1 % 16,3 % | 20,1 % 19,2 % | +1,0 |
| SD | 3,2 % 3,6 % | 7,1 % 7,9 % | 14,4 % 17,4 % | 18,4 % 21,8 % | 21,5 % 26,4 % | 18,9 % 23,4 % | -4,6 |
| C | 5,8 % 15,5 % | 4,7 % 13,0 % | 4,9 % 12,7 % | 7,3 % 12,4 % | 5,9 % 9,1 % | 5,4 % 8,4 % | -3,0 |
| KD | 7,9 % 10,6 % | 6,2 % 9,0 % | 5,2 % 7,0 % | 6,6 % 8,8 % | 6,3 % 9,4 % | 6,8 % 10,2 % | -3,5 |
| V | 6,1 % 4,9 % | 5,6 % 4,9 % | 5,8 % 4,3 % | 7,0 % 6,0 % | 6,2 % 4,7 % | 8,9 % 5,0 % | +3,9 |
| L | 7,2 % 6,9 % | 7,7 % 7,2 % | 5,2 % 4,3 % | 5,7 % 4,9 % | 4,2 % 3,7 % | 4,6 % 4,4 % | +0,2 |
| MP | 4,2 % 3,2 % | 6,5 % 5,3 % | 6,8 % 4,3 % | 3,7 % 2,8 % | 3,8 % 2,7 % | 4,5 % 3,9 % | +0,5 |
| ÖVR | 3,9 % 3,0 % | 1,3 % 0,7 % | 0,8 % 1,0 % | 1,3 % 1,7 % | 1,7 % 1,7 % | 1,6 % 2,4 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%23,1%+6,2pp
SD18,9%23,4%-4,6ppValdeltagande: Borås 83,2% · Herrljunga 87,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

