Borås vs Mark — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoråsMark
29,3%
S27,4%
20,1%
17,8%
18,9%
SD22,0%
5,4%
7,7%
8,9%
5,7%
6,8%
8,6%
4,6%
4,6%
4,5%
4,2%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 85,6%
Kommun 2026
BoråsMark
29,6%
S25,0%
18,8%
19,0%
17,7%
SD17,1%
5,3%
12,1%
9,4%
6,4%
9,8%
13,5%
3,9%
2,7%
4,6%
3,2%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 82,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borås, den ljusare undre är Mark. Skillnaden är Borås minus Mark i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,4 % 38,3 % | 31,9 % 34,0 % | 31,4 % 33,2 % | 29,5 % 29,1 % | 30,4 % 30,5 % | 29,3 % 27,4 % | +1,8 |
| M | 25,4 % 20,4 % | 29,1 % 24,5 % | 23,3 % 18,9 % | 20,5 % 16,0 % | 20,1 % 16,5 % | 20,1 % 17,8 % | +2,4 |
| SD | 3,2 % 2,9 % | 7,1 % 5,8 % | 14,4 % 14,8 % | 18,4 % 19,8 % | 21,5 % 24,9 % | 18,9 % 22,0 % | -3,1 |
| C | 5,8 % 11,8 % | 4,7 % 9,3 % | 4,9 % 8,9 % | 7,3 % 10,7 % | 5,9 % 7,6 % | 5,4 % 7,7 % | -2,3 |
| V | 6,1 % 6,4 % | 5,6 % 5,6 % | 5,8 % 5,6 % | 7,0 % 7,3 % | 6,2 % 5,4 % | 8,9 % 5,7 % | +3,2 |
| KD | 7,9 % 7,8 % | 6,2 % 6,7 % | 5,2 % 5,2 % | 6,6 % 7,1 % | 6,3 % 6,9 % | 6,8 % 8,6 % | -1,8 |
| L | 7,2 % 5,3 % | 7,7 % 7,5 % | 5,2 % 5,2 % | 5,7 % 5,5 % | 4,2 % 3,2 % | 4,6 % 4,6 % | +0,0 |
| MP | 4,2 % 4,0 % | 6,5 % 5,7 % | 6,8 % 5,4 % | 3,7 % 3,3 % | 3,8 % 3,4 % | 4,5 % 4,2 % | +0,3 |
| ÖVR | 3,9 % 3,0 % | 1,3 % 0,9 % | 0,8 % 0,9 % | 1,3 % 1,4 % | 1,7 % 1,7 % | 1,6 % 2,0 % | -0,5 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD18,9%22,0%-3,1ppValdeltagande: Borås 83,2% · Mark 85,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

