Borås vs Svenljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoråsSvenljunga
29,3%
S22,3%
20,1%
19,6%
18,9%
SD27,7%
5,4%
6,4%
8,9%
4,4%
6,8%
8,8%
4,6%
6,0%
4,5%
3,1%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 84,0%
Kommun 2026
BoråsSvenljunga
29,6%
S22,5%
18,8%
21,9%
17,7%
SD19,6%
5,3%
8,6%
9,4%
3,9%
9,8%
6,3%
3,9%
3,7%
4,6%
2,7%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borås, den ljusare undre är Svenljunga. Skillnaden är Borås minus Svenljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,4 % 34,2 % | 31,9 % 29,3 % | 31,4 % 30,2 % | 29,5 % 25,8 % | 30,4 % 25,4 % | 29,3 % 22,3 % | +7,0 |
| SD | 3,2 % 2,9 % | 7,1 % 7,9 % | 14,4 % 19,0 % | 18,4 % 25,6 % | 21,5 % 31,7 % | 18,9 % 27,7 % | -8,9 |
| M | 25,4 % 24,0 % | 29,1 % 29,0 % | 23,3 % 21,3 % | 20,5 % 17,4 % | 20,1 % 17,6 % | 20,1 % 19,6 % | +0,6 |
| C | 5,8 % 16,3 % | 4,7 % 14,1 % | 4,9 % 11,4 % | 7,3 % 11,9 % | 5,9 % 6,7 % | 5,4 % 6,4 % | -1,0 |
| V | 6,1 % 2,6 % | 5,6 % 3,1 % | 5,8 % 3,3 % | 7,0 % 4,1 % | 6,2 % 3,7 % | 8,9 % 4,4 % | +4,5 |
| KD | 7,9 % 7,7 % | 6,2 % 5,2 % | 5,2 % 4,2 % | 6,6 % 6,8 % | 6,3 % 7,9 % | 6,8 % 8,8 % | -2,0 |
| L | 7,2 % 6,3 % | 7,7 % 6,5 % | 5,2 % 4,0 % | 5,7 % 4,3 % | 4,2 % 3,1 % | 4,6 % 6,0 % | -1,3 |
| MP | 4,2 % 2,2 % | 6,5 % 3,8 % | 6,8 % 3,5 % | 3,7 % 2,1 % | 3,8 % 2,7 % | 4,5 % 3,1 % | +1,4 |
| ÖVR | 3,9 % 4,0 % | 1,3 % 1,0 % | 0,8 % 1,8 % | 1,3 % 2,0 % | 1,7 % 1,1 % | 1,6 % 1,9 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%22,3%+7,0pp
SD18,9%27,7%-8,9ppValdeltagande: Borås 83,2% · Svenljunga 84,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

