Borås vs Vårgårda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoråsVårgårda
29,3%
S24,2%
20,1%
16,1%
18,9%
SD21,6%
5,4%
9,3%
8,9%
5,5%
6,8%
12,0%
4,6%
4,2%
4,5%
4,9%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 88,0%
Kommun 2026
BoråsVårgårda
29,6%
S22,8%
18,8%
20,0%
17,7%
SD13,8%
5,3%
14,8%
9,4%
4,4%
9,8%
15,0%
3,9%
3,2%
4,6%
5,7%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 86,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borås, den ljusare undre är Vårgårda. Skillnaden är Borås minus Vårgårda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,4 % 29,5 % | 31,9 % 26,6 % | 31,4 % 27,9 % | 29,5 % 24,9 % | 30,4 % 26,8 % | 29,3 % 24,2 % | +5,1 |
| M | 25,4 % 18,4 % | 29,1 % 23,2 % | 23,3 % 18,0 % | 20,5 % 15,0 % | 20,1 % 15,4 % | 20,1 % 16,1 % | +4,0 |
| SD | 3,2 % 3,2 % | 7,1 % 5,9 % | 14,4 % 15,7 % | 18,4 % 20,6 % | 21,5 % 24,6 % | 18,9 % 21,6 % | -2,7 |
| KD | 7,9 % 16,6 % | 6,2 % 13,2 % | 5,2 % 10,4 % | 6,6 % 12,4 % | 6,3 % 10,4 % | 6,8 % 12,0 % | -5,3 |
| C | 5,8 % 13,6 % | 4,7 % 11,9 % | 4,9 % 11,9 % | 7,3 % 12,4 % | 5,9 % 9,6 % | 5,4 % 9,3 % | -3,9 |
| V | 6,1 % 4,2 % | 5,6 % 4,1 % | 5,8 % 4,3 % | 7,0 % 5,6 % | 6,2 % 4,3 % | 8,9 % 5,5 % | +3,5 |
| L | 7,2 % 7,6 % | 7,7 % 8,2 % | 5,2 % 4,3 % | 5,7 % 4,3 % | 4,2 % 3,5 % | 4,6 % 4,2 % | +0,4 |
| MP | 4,2 % 4,7 % | 6,5 % 6,2 % | 6,8 % 5,2 % | 3,7 % 3,6 % | 3,8 % 4,1 % | 4,5 % 4,9 % | -0,5 |
| ÖVR | 3,9 % 2,2 % | 1,3 % 0,8 % | 0,8 % 0,8 % | 1,3 % 1,3 % | 1,7 % 1,4 % | 1,6 % 2,2 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 2,2 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%24,2%+5,1pp
SD18,9%21,6%-2,7ppValdeltagande: Borås 83,2% · Vårgårda 88,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

