Borgholm vs Kalmar — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorgholmKalmar
24,1%
S29,6%
20,0%
21,5%
21,7%
SD17,2%
8,8%
6,2%
4,1%
7,1%
9,3%
6,8%
4,9%
4,7%
5,7%
5,5%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 86,5%
Kommun 2026
BorgholmKalmar
40,8%
S39,7%
17,8%
22,1%
11,0%
SD12,2%
8,8%
5,1%
3,9%
6,9%
5,7%
6,4%
1,0%
2,4%
4,0%
4,4%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 84,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borgholm, den ljusare undre är Kalmar. Skillnaden är Borgholm minus Kalmar i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 26,8 % 39,5 % | 23,3 % 32,9 % | 25,6 % 32,7 % | 23,7 % 30,4 % | 28,1 % 31,8 % | 24,1 % 29,6 % | -5,5 |
| M | 26,2 % 24,8 % | 31,7 % 29,7 % | 24,6 % 23,5 % | 18,9 % 19,7 % | 17,8 % 20,6 % | 20,0 % 21,5 % | -1,5 |
| SD | 3,5 % 3,0 % | 5,2 % 5,4 % | 15,3 % 13,1 % | 21,4 % 17,1 % | 25,5 % 20,1 % | 21,7 % 17,2 % | +4,5 |
| C | 21,5 % 7,6 % | 16,8 % 6,5 % | 14,7 % 6,8 % | 14,2 % 9,2 % | 8,7 % 6,4 % | 8,8 % 6,2 % | +2,6 |
| KD | 8,0 % 6,5 % | 7,3 % 5,5 % | 5,1 % 4,4 % | 8,3 % 6,5 % | 7,4 % 5,8 % | 9,3 % 6,8 % | +2,4 |
| MP | 4,0 % 5,2 % | 6,2 % 7,9 % | 4,5 % 6,9 % | 3,1 % 4,2 % | 4,4 % 4,7 % | 5,7 % 5,5 % | +0,3 |
| V | 3,8 % 4,8 % | 3,6 % 4,8 % | 3,7 % 4,5 % | 5,7 % 6,7 % | 3,8 % 5,5 % | 4,1 % 7,1 % | -3,0 |
| L | 4,5 % 6,6 % | 5,0 % 6,2 % | 3,5 % 4,5 % | 3,4 % 4,9 % | 3,1 % 3,9 % | 4,9 % 4,7 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,7 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,8 % 2,0 % | 1,0 % 1,1 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,3 % | 1,3 % 1,2 % | 1,3 % 1,4 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,1%29,6%-5,5pp
SD21,7%17,2%+4,5ppValdeltagande: Borgholm 86,8% · Kalmar 86,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

