Hoppa till innehållet

Borgholm vs Mönsterås — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BorgholmMönsterås
24,1%
S
29,6%
20,0%
M
14,9%
21,7%
SD
28,0%
8,8%
C
5,0%
4,1%
V
5,1%
9,3%
KD
9,6%
4,9%
L
3,5%
5,7%
MP
2,6%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 86,1%

Kommun 2026

BorgholmMönsterås
40,8%
S
44,0%
17,8%
M
8,8%
11,0%
SD
23,1%
8,8%
C
9,7%
3,9%
V
4,9%
5,7%
KD
7,5%
1,0%
L
2,0%
4,0%
MP
0,0%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 83,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borgholm, den ljusare undre är Mönsterås. Skillnaden är Borgholm minus Mönsterås i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
26,8 %
46,2 %
23,3 %
39,4 %
25,6 %
39,1 %
23,7 %
31,9 %
28,1 %
31,6 %
24,1 %
29,6 %
-5,5
M
26,2 %
17,3 %
31,7 %
23,1 %
24,6 %
16,9 %
18,9 %
13,8 %
17,8 %
14,0 %
20,0 %
14,9 %
+5,1
SD
3,5 %
3,7 %
5,2 %
6,5 %
15,3 %
18,4 %
21,4 %
26,3 %
25,5 %
30,6 %
21,7 %
28,0 %
-6,3
C
21,5 %
12,3 %
16,8 %
10,4 %
14,7 %
9,7 %
14,2 %
10,0 %
8,7 %
6,3 %
8,8 %
5,0 %
+3,8
KD
8,0 %
6,7 %
7,3 %
5,6 %
5,1 %
4,3 %
8,3 %
6,5 %
7,4 %
8,0 %
9,3 %
9,6 %
-0,4
MP
4,0 %
2,8 %
6,2 %
4,4 %
4,5 %
3,1 %
3,1 %
2,1 %
4,4 %
2,2 %
5,7 %
2,6 %
+3,1
V
3,8 %
5,2 %
3,6 %
5,4 %
3,7 %
4,5 %
5,7 %
5,3 %
3,8 %
3,6 %
4,1 %
5,1 %
-1,0
L
4,5 %
4,2 %
5,0 %
4,3 %
3,5 %
2,4 %
3,4 %
3,1 %
3,1 %
2,6 %
4,9 %
3,5 %
+1,4
FI
—
—
—
—
2,3 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,8 %
1,5 %
1,0 %
0,9 %
0,8 %
0,7 %
1,2 %
1,1 %
1,3 %
1,2 %
1,3 %
1,6 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S24,1%29,6%-5,5pp
M20,0%14,9%+5,1pp
SD21,7%28,0%-6,3pp
C8,8%5,0%+3,8pp
MP5,7%2,6%+3,1pp

Valdeltagande: Borgholm 86,8% · Mönsterås 86,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad