Hoppa till innehållet

Borgholm vs Mörbylånga — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BorgholmMörbylånga
24,1%
S
25,5%
20,0%
M
21,7%
21,7%
SD
19,2%
8,8%
C
8,8%
4,1%
V
4,1%
9,3%
KD
8,1%
4,9%
L
5,1%
5,7%
MP
6,3%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 89,5%

Kommun 2026

BorgholmMörbylånga
40,8%
S
26,0%
17,8%
M
28,6%
11,0%
SD
13,5%
8,8%
C
14,0%
3,9%
V
4,9%
5,7%
KD
5,0%
1,0%
L
1,7%
4,0%
MP
5,7%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 88,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borgholm, den ljusare undre är Mörbylånga. Skillnaden är Borgholm minus Mörbylånga i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
26,8 %
34,9 %
23,3 %
28,1 %
25,6 %
29,4 %
23,7 %
27,1 %
28,1 %
29,6 %
24,1 %
25,5 %
-1,4
M
26,2 %
25,2 %
31,7 %
31,2 %
24,6 %
24,8 %
18,9 %
18,5 %
17,8 %
19,4 %
20,0 %
21,7 %
-1,7
SD
3,5 %
3,0 %
5,2 %
5,9 %
15,3 %
15,2 %
21,4 %
20,6 %
25,5 %
22,7 %
21,7 %
19,2 %
+2,5
C
21,5 %
13,3 %
16,8 %
11,0 %
14,7 %
9,7 %
14,2 %
11,2 %
8,7 %
7,6 %
8,8 %
8,8 %
-0,0
KD
8,0 %
7,2 %
7,3 %
6,5 %
5,1 %
4,5 %
8,3 %
7,3 %
7,4 %
7,5 %
9,3 %
8,1 %
+1,1
MP
4,0 %
4,2 %
6,2 %
6,3 %
4,5 %
5,5 %
3,1 %
4,0 %
4,4 %
4,7 %
5,7 %
6,3 %
-0,5
L
4,5 %
6,0 %
5,0 %
5,8 %
3,5 %
4,1 %
3,4 %
3,9 %
3,1 %
3,5 %
4,9 %
5,1 %
-0,2
V
3,8 %
4,1 %
3,6 %
4,3 %
3,7 %
3,8 %
5,7 %
5,9 %
3,8 %
4,1 %
4,1 %
4,1 %
-0,0
FI
—
—
—
—
2,3 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,8 %
2,0 %
1,0 %
0,9 %
0,8 %
0,5 %
1,2 %
1,4 %
1,3 %
0,8 %
1,3 %
1,1 %
+0,2

Största skillnader — Riksdag 2026

SD21,7%19,2%+2,5pp

Valdeltagande: Borgholm 86,8% · Mörbylånga 89,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad