Borgholm vs Oskarshamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorgholmOskarshamn
24,1%
S29,0%
20,0%
18,0%
21,7%
SD25,0%
8,8%
4,5%
4,1%
5,5%
9,3%
9,9%
4,9%
4,2%
5,7%
2,3%
Valdeltagande 86,8%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
BorgholmOskarshamn
40,8%
S28,1%
17,8%
14,6%
11,0%
SD28,1%
8,8%
5,1%
3,9%
6,6%
5,7%
10,0%
1,0%
2,5%
4,0%
0,0%
Valdeltagande 85,2%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borgholm, den ljusare undre är Oskarshamn. Skillnaden är Borgholm minus Oskarshamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 26,8 % 44,3 % | 23,3 % 37,2 % | 25,6 % 37,8 % | 23,7 % 32,3 % | 28,1 % 31,2 % | 24,1 % 29,0 % | -4,9 |
| M | 26,2 % 21,2 % | 31,7 % 27,7 % | 24,6 % 21,0 % | 18,9 % 18,1 % | 17,8 % 18,9 % | 20,0 % 18,0 % | +2,0 |
| SD | 3,5 % 4,0 % | 5,2 % 6,2 % | 15,3 % 16,3 % | 21,4 % 22,2 % | 25,5 % 27,6 % | 21,7 % 25,0 % | -3,3 |
| C | 21,5 % 6,0 % | 16,8 % 5,0 % | 14,7 % 4,6 % | 14,2 % 6,0 % | 8,7 % 4,2 % | 8,8 % 4,5 % | +4,4 |
| KD | 8,0 % 8,5 % | 7,3 % 7,3 % | 5,1 % 5,8 % | 8,3 % 8,2 % | 7,4 % 7,4 % | 9,3 % 9,9 % | -0,7 |
| V | 3,8 % 6,8 % | 3,6 % 5,7 % | 3,7 % 4,9 % | 5,7 % 5,9 % | 3,8 % 4,4 % | 4,1 % 5,5 % | -1,3 |
| MP | 4,0 % 2,8 % | 6,2 % 4,2 % | 4,5 % 3,3 % | 3,1 % 1,7 % | 4,4 % 1,8 % | 5,7 % 2,3 % | +3,5 |
| L | 4,5 % 4,8 % | 5,0 % 5,7 % | 3,5 % 4,3 % | 3,4 % 4,7 % | 3,1 % 3,3 % | 4,9 % 4,2 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,8 % 1,6 % | 1,0 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,2 % 0,8 % | 1,3 % 1,2 % | 1,3 % 1,7 % | -0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S24,1%29,0%-4,9pp
SD21,7%25,0%-3,3ppValdeltagande: Borgholm 86,8% · Oskarshamn 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

