Borlänge vs Gagnef — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorlängeGagnef
33,0%
S25,5%
18,0%
16,7%
20,8%
SD24,8%
5,2%
8,0%
7,7%
4,0%
5,1%
10,3%
3,9%
4,2%
4,6%
4,9%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
BorlängeGagnef
34,5%
S20,5%
19,6%
13,3%
17,2%
SD12,7%
7,0%
18,7%
7,5%
2,9%
4,9%
15,1%
3,6%
2,1%
4,2%
5,0%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 85,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borlänge, den ljusare undre är Gagnef. Skillnaden är Borlänge minus Gagnef i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % 38,6 % | 39,5 % 34,9 % | 37,3 % 32,7 % | 32,7 % 27,4 % | 34,0 % 27,0 % | 33,0 % 25,5 % | +7,5 |
| SD | 3,6 % 2,7 % | 9,2 % 7,3 % | 17,7 % 17,3 % | 20,3 % 21,8 % | 24,5 % 27,8 % | 20,8 % 24,8 % | -4,0 |
| M | 18,8 % 18,2 % | 23,2 % 23,7 % | 18,0 % 18,1 % | 17,1 % 14,4 % | 16,7 % 15,3 % | 18,0 % 16,7 % | +1,3 |
| C | 7,3 % 16,3 % | 5,4 % 12,3 % | 5,1 % 11,6 % | 7,4 % 13,7 % | 5,3 % 8,2 % | 5,2 % 8,0 % | -2,8 |
| KD | 4,4 % 7,3 % | 3,5 % 5,7 % | 3,1 % 4,2 % | 5,1 % 8,5 % | 4,8 % 9,0 % | 5,1 % 10,3 % | -5,2 |
| V | 7,2 % 5,7 % | 6,6 % 5,0 % | 6,2 % 5,1 % | 7,6 % 6,1 % | 6,0 % 4,9 % | 7,7 % 4,0 % | +3,7 |
| MP | 4,4 % 4,1 % | 6,0 % 6,0 % | 5,6 % 4,3 % | 3,9 % 2,8 % | 3,7 % 3,9 % | 4,6 % 4,9 % | -0,3 |
| L | 5,7 % 4,1 % | 5,0 % 4,1 % | 3,7 % 3,1 % | 4,4 % 3,8 % | 3,5 % 2,9 % | 3,9 % 4,2 % | -0,3 |
| ÖVR | 3,2 % 3,0 % | 1,5 % 1,1 % | 1,1 % 0,9 % | 1,5 % 1,6 % | 1,5 % 1,0 % | 1,9 % 1,7 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,0%25,5%+7,5pp
SD20,8%24,8%-4,0ppValdeltagande: Borlänge 83,7% · Gagnef 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

