Borlänge vs Leksand — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorlängeLeksand
33,0%
S26,7%
18,0%
19,9%
20,8%
SD18,3%
5,2%
8,5%
7,7%
4,7%
5,1%
10,1%
3,9%
5,0%
4,6%
5,4%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 87,3%
Kommun 2026
BorlängeLeksand
34,5%
S15,9%
19,6%
19,1%
17,2%
SD8,5%
7,0%
9,2%
7,5%
8,4%
4,9%
12,0%
3,6%
2,2%
4,2%
5,1%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 85,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borlänge, den ljusare undre är Leksand. Skillnaden är Borlänge minus Leksand i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % 31,3 % | 39,5 % 28,9 % | 37,3 % 29,4 % | 32,7 % 26,1 % | 34,0 % 29,8 % | 33,0 % 26,7 % | +6,2 |
| M | 18,8 % 25,5 % | 23,2 % 31,4 % | 18,0 % 23,7 % | 17,1 % 19,6 % | 16,7 % 18,6 % | 18,0 % 19,9 % | -2,0 |
| SD | 3,6 % 1,5 % | 9,2 % 4,0 % | 17,7 % 11,8 % | 20,3 % 16,2 % | 24,5 % 21,4 % | 20,8 % 18,3 % | +2,5 |
| C | 7,3 % 13,6 % | 5,4 % 9,4 % | 5,1 % 10,0 % | 7,4 % 12,9 % | 5,3 % 7,9 % | 5,2 % 8,5 % | -3,3 |
| KD | 4,4 % 10,5 % | 3,5 % 8,8 % | 3,1 % 7,4 % | 5,1 % 9,5 % | 4,8 % 8,1 % | 5,1 % 10,1 % | -5,0 |
| V | 7,2 % 4,8 % | 6,6 % 4,2 % | 6,2 % 4,9 % | 7,6 % 7,0 % | 6,0 % 5,2 % | 7,7 % 4,7 % | +2,9 |
| MP | 4,4 % 4,9 % | 6,0 % 6,5 % | 5,6 % 5,8 % | 3,9 % 3,6 % | 3,7 % 4,3 % | 4,6 % 5,4 % | -0,9 |
| L | 5,7 % 5,0 % | 5,0 % 5,3 % | 3,7 % 3,8 % | 4,4 % 3,6 % | 3,5 % 3,6 % | 3,9 % 5,0 % | -1,1 |
| ÖVR | 3,2 % 2,9 % | 1,5 % 1,5 % | 1,1 % 0,7 % | 1,5 % 1,4 % | 1,5 % 1,2 % | 1,9 % 1,4 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,0%26,7%+6,2pp
SD20,8%18,3%+2,5ppValdeltagande: Borlänge 83,7% · Leksand 87,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

