Borlänge vs Ludvika — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorlängeLudvika
33,0%
S32,4%
18,0%
16,9%
20,8%
SD24,6%
5,2%
4,7%
7,7%
7,4%
5,1%
5,7%
3,9%
3,1%
4,6%
3,3%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 83,1%
Kommun 2026
BorlängeLudvika
34,5%
S30,7%
19,6%
22,8%
17,2%
SD12,4%
7,0%
8,5%
7,5%
9,2%
4,9%
3,9%
3,6%
1,6%
4,2%
3,0%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 79,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borlänge, den ljusare undre är Ludvika. Skillnaden är Borlänge minus Ludvika i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % 49,1 % | 39,5 % 45,1 % | 37,3 % 40,6 % | 32,7 % 35,4 % | 34,0 % 35,2 % | 33,0 % 32,4 % | +0,6 |
| SD | 3,6 % 2,9 % | 9,2 % 7,6 % | 17,7 % 20,0 % | 20,3 % 23,2 % | 24,5 % 28,1 % | 20,8 % 24,6 % | -3,9 |
| M | 18,8 % 16,6 % | 23,2 % 20,7 % | 18,0 % 15,4 % | 17,1 % 14,1 % | 16,7 % 14,1 % | 18,0 % 16,9 % | +1,1 |
| V | 7,2 % 10,0 % | 6,6 % 8,2 % | 6,2 % 7,6 % | 7,6 % 8,3 % | 6,0 % 6,2 % | 7,7 % 7,4 % | +0,3 |
| C | 7,3 % 6,1 % | 5,4 % 3,9 % | 5,1 % 4,1 % | 7,4 % 6,5 % | 5,3 % 4,6 % | 5,2 % 4,7 % | +0,5 |
| MP | 4,4 % 3,2 % | 6,0 % 5,1 % | 5,6 % 4,6 % | 3,9 % 2,9 % | 3,7 % 2,8 % | 4,6 % 3,3 % | +1,3 |
| L | 5,7 % 4,4 % | 5,0 % 5,0 % | 3,7 % 3,1 % | 4,4 % 3,5 % | 3,5 % 2,9 % | 3,9 % 3,1 % | +0,7 |
| KD | 4,4 % 4,0 % | 3,5 % 3,3 % | 3,1 % 2,4 % | 5,1 % 4,5 % | 4,8 % 4,7 % | 5,1 % 5,7 % | -0,5 |
| ÖVR | 3,2 % 3,6 % | 1,5 % 1,1 % | 1,1 % 0,5 % | 1,5 % 1,6 % | 1,5 % 1,4 % | 1,9 % 1,9 % | 0,0 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD20,8%24,6%-3,9ppValdeltagande: Borlänge 83,7% · Ludvika 83,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

