Borlänge vs Säter — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BorlängeSäter
33,0%
S28,4%
18,0%
18,8%
20,8%
SD23,8%
5,2%
7,5%
7,7%
4,5%
5,1%
7,6%
3,9%
4,0%
4,6%
3,9%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 87,2%
Kommun 2026
BorlängeSäter
34,5%
S31,3%
19,6%
24,8%
17,2%
SD14,2%
7,0%
14,9%
7,5%
4,7%
4,9%
4,9%
3,6%
0,5%
4,2%
3,0%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 85,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Borlänge, den ljusare undre är Säter. Skillnaden är Borlänge minus Säter i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % 37,4 % | 39,5 % 33,8 % | 37,3 % 33,6 % | 32,7 % 29,8 % | 34,0 % 30,9 % | 33,0 % 28,4 % | +4,6 |
| SD | 3,6 % 2,5 % | 9,2 % 7,8 % | 17,7 % 18,8 % | 20,3 % 21,7 % | 24,5 % 26,7 % | 20,8 % 23,8 % | -3,0 |
| M | 18,8 % 20,0 % | 23,2 % 26,2 % | 18,0 % 18,6 % | 17,1 % 16,9 % | 16,7 % 16,6 % | 18,0 % 18,8 % | -0,8 |
| C | 7,3 % 15,5 % | 5,4 % 11,7 % | 5,1 % 10,4 % | 7,4 % 12,4 % | 5,3 % 7,8 % | 5,2 % 7,5 % | -2,3 |
| V | 7,2 % 6,7 % | 6,6 % 5,7 % | 6,2 % 5,4 % | 7,6 % 6,3 % | 6,0 % 4,5 % | 7,7 % 4,5 % | +3,1 |
| KD | 4,4 % 5,6 % | 3,5 % 4,2 % | 3,1 % 3,2 % | 5,1 % 6,2 % | 4,8 % 6,5 % | 5,1 % 7,6 % | -2,5 |
| MP | 4,4 % 3,8 % | 6,0 % 4,9 % | 5,6 % 3,8 % | 3,9 % 2,5 % | 3,7 % 3,0 % | 4,6 % 3,9 % | +0,6 |
| L | 5,7 % 4,9 % | 5,0 % 4,6 % | 3,7 % 2,9 % | 4,4 % 3,1 % | 3,5 % 2,6 % | 3,9 % 4,0 % | -0,1 |
| ÖVR | 3,2 % 3,6 % | 1,5 % 1,2 % | 1,1 % 0,9 % | 1,5 % 1,1 % | 1,5 % 1,3 % | 1,9 % 1,5 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,0%28,4%+4,6pp
SD20,8%23,8%-3,0ppValdeltagande: Borlänge 83,7% · Säter 87,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

