Botkyrka vs Ekerö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BotkyrkaEkerö
33,6%
S20,0%
16,0%
27,0%
15,9%
SD16,1%
4,0%
10,4%
15,0%
3,8%
5,9%
6,4%
3,1%
8,0%
4,4%
6,8%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 90,4%
Kommun 2026
BotkyrkaEkerö
29,4%
S19,7%
12,6%
28,5%
11,9%
SD12,7%
2,7%
8,3%
14,3%
2,9%
4,4%
6,4%
1,2%
5,0%
4,7%
6,5%
Valdeltagande 71,0%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Botkyrka, den ljusare undre är Ekerö. Skillnaden är Botkyrka minus Ekerö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,0 % 44,7 % | 30,0 % 47,1 % | 22,1 % 38,9 % | 18,5 % 28,1 % | 17,3 % 25,6 % | 16,0 % 27,0 % | -11,0 |
| S | 38,4 % 17,1 % | 35,7 % 13,2 % | 36,1 % 16,1 % | 32,3 % 17,2 % | 32,3 % 23,0 % | 33,6 % 20,0 % | +13,6 |
| SD | 2,2 % 1,4 % | 5,0 % 3,4 % | 10,3 % 9,3 % | 16,1 % 16,2 % | 18,4 % 19,3 % | 15,9 % 16,1 % | -0,2 |
| V | 7,2 % 3,3 % | 7,1 % 3,2 % | 6,8 % 3,2 % | 9,8 % 4,8 % | 10,3 % 3,8 % | 15,0 % 3,8 % | +11,2 |
| C | 3,3 % 7,0 % | 2,8 % 7,3 % | 2,7 % 7,1 % | 5,2 % 11,2 % | 4,7 % 9,1 % | 4,0 % 10,4 % | -6,4 |
| L | 7,7 % 10,3 % | 6,2 % 9,3 % | 4,8 % 7,3 % | 4,4 % 7,6 % | 3,1 % 6,3 % | 3,1 % 8,0 % | -4,9 |
| MP | 5,4 % 6,6 % | 6,9 % 8,2 % | 8,1 % 8,3 % | 3,9 % 5,7 % | 3,9 % 6,1 % | 4,4 % 6,8 % | -2,4 |
| KD | 6,7 % 7,4 % | 5,1 % 7,1 % | 5,7 % 6,3 % | 8,1 % 7,8 % | 6,6 % 5,7 % | 5,9 % 6,4 % | -0,5 |
| ÖVR | 2,1 % 2,2 % | 1,4 % 1,1 % | 1,1 % 0,7 % | 1,7 % 1,3 % | 3,4 % 1,1 % | 2,1 % 1,3 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 2,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,6%20,0%+13,6ppValdeltagande: Botkyrka 76,0% · Ekerö 90,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

