Hoppa till innehållet

Botkyrka vs Haninge — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BotkyrkaHaninge
33,6%
S
30,1%
16,0%
M
20,4%
15,9%
SD
19,7%
4,0%
C
4,7%
15,0%
V
9,8%
5,9%
KD
5,0%
3,1%
L
4,6%
4,4%
MP
4,2%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 80,5%

Kommun 2026

BotkyrkaHaninge
29,4%
S
30,8%
12,6%
M
21,1%
11,9%
SD
17,2%
2,7%
C
5,8%
14,3%
V
10,1%
4,4%
KD
5,6%
1,2%
L
4,4%
4,7%
MP
4,1%
Valdeltagande 71,0%Valdeltagande 74,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Botkyrka, den ljusare undre är Haninge. Skillnaden är Botkyrka minus Haninge i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,4 %
33,3 %
35,7 %
28,0 %
36,1 %
30,4 %
32,3 %
27,3 %
32,3 %
29,8 %
33,6 %
30,1 %
+3,6
M
27,0 %
32,6 %
30,0 %
36,8 %
22,1 %
28,5 %
18,5 %
22,9 %
17,3 %
20,9 %
16,0 %
20,4 %
-4,4
SD
2,2 %
2,3 %
5,0 %
5,8 %
10,3 %
12,3 %
16,1 %
19,9 %
18,4 %
22,8 %
15,9 %
19,7 %
-3,8
V
7,2 %
5,9 %
7,1 %
5,0 %
6,8 %
5,1 %
9,8 %
8,0 %
10,3 %
7,3 %
15,0 %
9,8 %
+5,2
KD
6,7 %
5,8 %
5,1 %
4,5 %
5,7 %
3,7 %
8,1 %
5,4 %
6,6 %
4,2 %
5,9 %
5,0 %
+0,9
MP
5,4 %
5,5 %
6,9 %
7,3 %
8,1 %
7,5 %
3,9 %
3,7 %
3,9 %
3,7 %
4,4 %
4,2 %
+0,2
L
7,7 %
7,9 %
6,2 %
6,8 %
4,8 %
5,2 %
4,4 %
5,1 %
3,1 %
3,9 %
3,1 %
4,6 %
-1,5
C
3,3 %
3,9 %
2,8 %
3,9 %
2,7 %
3,5 %
5,2 %
6,1 %
4,7 %
5,4 %
4,0 %
4,7 %
-0,8
ÖVR
2,1 %
2,8 %
1,4 %
1,9 %
1,1 %
1,5 %
1,7 %
1,6 %
3,4 %
2,2 %
2,1 %
1,7 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,4 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,6%30,1%+3,6pp
M16,0%20,4%-4,4pp
SD15,9%19,7%-3,8pp
V15,0%9,8%+5,2pp

Valdeltagande: Botkyrka 76,0% · Haninge 80,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad