Botkyrka vs Huddinge — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BotkyrkaHuddinge
33,6%
S29,3%
16,0%
20,5%
15,9%
SD14,0%
4,0%
6,9%
15,0%
11,5%
5,9%
4,5%
3,1%
5,3%
4,4%
6,6%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
BotkyrkaHuddinge
29,4%
S27,4%
12,6%
20,4%
11,9%
SD11,4%
2,7%
6,0%
14,3%
11,7%
4,4%
3,7%
1,2%
5,5%
4,7%
6,1%
Valdeltagande 71,0%Valdeltagande 78,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Botkyrka, den ljusare undre är Huddinge. Skillnaden är Botkyrka minus Huddinge i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,0 % 35,2 % | 30,0 % 38,7 % | 22,1 % 30,5 % | 18,5 % 24,1 % | 17,3 % 21,4 % | 16,0 % 20,5 % | -4,5 |
| S | 38,4 % 29,1 % | 35,7 % 24,8 % | 36,1 % 26,9 % | 32,3 % 26,1 % | 32,3 % 30,0 % | 33,6 % 29,3 % | +4,3 |
| SD | 2,2 % 2,7 % | 5,0 % 4,8 % | 10,3 % 10,4 % | 16,1 % 15,2 % | 18,4 % 17,1 % | 15,9 % 14,0 % | +1,9 |
| V | 7,2 % 5,7 % | 7,1 % 5,3 % | 6,8 % 5,4 % | 9,8 % 8,6 % | 10,3 % 8,4 % | 15,0 % 11,5 % | +3,5 |
| L | 7,7 % 9,1 % | 6,2 % 7,7 % | 4,8 % 6,0 % | 4,4 % 6,1 % | 3,1 % 4,7 % | 3,1 % 5,3 % | -2,2 |
| MP | 5,4 % 5,4 % | 6,9 % 7,6 % | 8,1 % 8,5 % | 3,9 % 5,3 % | 3,9 % 5,7 % | 4,4 % 6,6 % | -2,2 |
| KD | 6,7 % 6,2 % | 5,1 % 5,2 % | 5,7 % 4,1 % | 8,1 % 5,3 % | 6,6 % 3,8 % | 5,9 % 4,5 % | +1,4 |
| C | 3,3 % 4,2 % | 2,8 % 4,4 % | 2,7 % 4,2 % | 5,2 % 7,5 % | 4,7 % 6,9 % | 4,0 % 6,9 % | -3,0 |
| ÖVR | 2,1 % 2,3 % | 1,4 % 1,5 % | 1,1 % 1,0 % | 1,7 % 1,7 % | 3,4 % 2,1 % | 2,1 % 1,4 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,6%29,3%+4,3ppValdeltagande: Botkyrka 76,0% · Huddinge 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

