Botkyrka vs Nynäshamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BotkyrkaNynäshamn
33,6%
S27,8%
16,0%
19,7%
15,9%
SD23,9%
4,0%
5,1%
15,0%
6,3%
5,9%
6,0%
3,1%
4,5%
4,4%
5,1%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 83,0%
Kommun 2026
BotkyrkaNynäshamn
29,4%
S28,8%
12,6%
21,4%
11,9%
SD18,2%
2,7%
3,9%
14,3%
5,8%
4,4%
4,8%
1,2%
3,4%
4,7%
4,4%
Valdeltagande 71,0%Valdeltagande 78,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Botkyrka, den ljusare undre är Nynäshamn. Skillnaden är Botkyrka minus Nynäshamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % 34,9 % | 35,7 % 29,3 % | 36,1 % 30,6 % | 32,3 % 27,3 % | 32,3 % 31,4 % | 33,6 % 27,8 % | +5,9 |
| M | 27,0 % 31,3 % | 30,0 % 35,0 % | 22,1 % 26,4 % | 18,5 % 21,1 % | 17,3 % 17,7 % | 16,0 % 19,7 % | -3,7 |
| SD | 2,2 % 3,0 % | 5,0 % 6,1 % | 10,3 % 14,7 % | 16,1 % 23,1 % | 18,4 % 27,3 % | 15,9 % 23,9 % | -8,0 |
| V | 7,2 % 5,7 % | 7,1 % 5,4 % | 6,8 % 5,1 % | 9,8 % 6,8 % | 10,3 % 5,2 % | 15,0 % 6,3 % | +8,7 |
| KD | 6,7 % 6,0 % | 5,1 % 4,8 % | 5,7 % 3,8 % | 8,1 % 5,8 % | 6,6 % 5,1 % | 5,9 % 6,0 % | -0,1 |
| MP | 5,4 % 5,2 % | 6,9 % 7,2 % | 8,1 % 6,4 % | 3,9 % 3,8 % | 3,9 % 4,0 % | 4,4 % 5,1 % | -0,7 |
| L | 7,7 % 6,6 % | 6,2 % 6,3 % | 4,8 % 5,3 % | 4,4 % 4,5 % | 3,1 % 3,4 % | 3,1 % 4,5 % | -1,4 |
| C | 3,3 % 5,1 % | 2,8 % 4,5 % | 2,7 % 4,3 % | 5,2 % 6,4 % | 4,7 % 4,5 % | 4,0 % 5,1 % | -1,2 |
| ÖVR | 2,1 % 2,2 % | 1,4 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | 1,7 % 1,3 % | 3,4 % 1,4 % | 2,1 % 1,6 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,6%27,8%+5,9pp
SD15,9%23,9%-8,0ppValdeltagande: Botkyrka 76,0% · Nynäshamn 83,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

