Hoppa till innehållet

Botkyrka vs Salem — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BotkyrkaSalem
33,6%
S
25,0%
16,0%
M
23,8%
15,9%
SD
18,1%
4,0%
C
7,7%
15,0%
V
6,3%
5,9%
KD
6,3%
3,1%
L
5,5%
4,4%
MP
5,5%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 85,5%

Kommun 2026

BotkyrkaSalem
29,4%
S
22,5%
12,6%
M
32,2%
11,9%
SD
10,9%
2,7%
C
9,3%
14,3%
V
6,0%
4,4%
KD
4,5%
1,2%
L
2,6%
4,7%
MP
3,3%
Valdeltagande 71,0%Valdeltagande 82,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Botkyrka, den ljusare undre är Salem. Skillnaden är Botkyrka minus Salem i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
27,0 %
35,5 %
30,0 %
38,6 %
22,1 %
30,7 %
18,5 %
24,8 %
17,3 %
23,8 %
16,0 %
23,8 %
-7,8
S
38,4 %
28,8 %
35,7 %
22,6 %
36,1 %
24,9 %
32,3 %
23,1 %
32,3 %
27,9 %
33,6 %
25,0 %
+8,7
SD
2,2 %
2,6 %
5,0 %
5,2 %
10,3 %
11,4 %
16,1 %
16,9 %
18,4 %
19,6 %
15,9 %
18,1 %
-2,2
V
7,2 %
4,1 %
7,1 %
4,0 %
6,8 %
4,2 %
9,8 %
6,0 %
10,3 %
4,8 %
15,0 %
6,3 %
+8,7
L
7,7 %
9,6 %
6,2 %
9,2 %
4,8 %
6,9 %
4,4 %
7,6 %
3,1 %
5,1 %
3,1 %
5,5 %
-2,4
KD
6,7 %
6,4 %
5,1 %
5,4 %
5,7 %
5,6 %
8,1 %
8,0 %
6,6 %
5,7 %
5,9 %
6,3 %
-0,4
MP
5,4 %
5,8 %
6,9 %
7,8 %
8,1 %
7,8 %
3,9 %
4,5 %
3,9 %
5,0 %
4,4 %
5,5 %
-1,1
C
3,3 %
5,0 %
2,8 %
5,7 %
2,7 %
5,3 %
5,2 %
7,6 %
4,7 %
6,7 %
4,0 %
7,7 %
-3,7
ÖVR
2,1 %
2,3 %
1,4 %
1,4 %
1,1 %
0,8 %
1,7 %
1,6 %
3,4 %
1,5 %
2,1 %
1,7 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,4 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,6%25,0%+8,7pp
M16,0%23,8%-7,8pp
SD15,9%18,1%-2,2pp
C4,0%7,7%-3,7pp
V15,0%6,3%+8,7pp
L3,1%5,5%-2,4pp

Valdeltagande: Botkyrka 76,0% · Salem 85,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad