Hoppa till innehållet

Botkyrka vs Södertälje — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

BotkyrkaSödertälje
33,6%
S
27,9%
16,0%
M
19,8%
15,9%
SD
20,2%
4,0%
C
3,9%
15,0%
V
8,9%
5,9%
KD
8,1%
3,1%
L
4,0%
4,4%
MP
5,1%
Valdeltagande 76,0%Valdeltagande 74,6%

Kommun 2026

BotkyrkaSödertälje
29,4%
S
28,6%
12,6%
M
17,9%
11,9%
SD
16,9%
2,7%
C
4,6%
14,3%
V
9,4%
4,4%
KD
9,0%
1,2%
L
3,1%
4,7%
MP
5,7%
Valdeltagande 71,0%Valdeltagande 69,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Botkyrka, den ljusare undre är Södertälje. Skillnaden är Botkyrka minus Södertälje i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,4 %
36,0 %
35,7 %
34,0 %
36,1 %
32,0 %
32,3 %
27,2 %
32,3 %
28,5 %
33,6 %
27,9 %
+5,7
M
27,0 %
26,8 %
30,0 %
29,5 %
22,1 %
23,1 %
18,5 %
19,8 %
17,3 %
20,6 %
16,0 %
19,8 %
-3,8
SD
2,2 %
1,9 %
5,0 %
5,6 %
10,3 %
12,3 %
16,1 %
17,5 %
18,4 %
20,9 %
15,9 %
20,2 %
-4,3
V
7,2 %
5,6 %
7,1 %
5,2 %
6,8 %
5,8 %
9,8 %
7,7 %
10,3 %
7,0 %
15,0 %
8,9 %
+6,1
KD
6,7 %
7,2 %
5,1 %
5,4 %
5,7 %
6,9 %
8,1 %
11,2 %
6,6 %
8,3 %
5,9 %
8,1 %
-2,2
MP
5,4 %
6,4 %
6,9 %
8,3 %
8,1 %
7,3 %
3,9 %
4,5 %
3,9 %
4,8 %
4,4 %
5,1 %
-0,7
L
7,7 %
7,2 %
6,2 %
6,2 %
4,8 %
4,7 %
4,4 %
4,5 %
3,1 %
3,6 %
3,1 %
4,0 %
-0,9
C
3,3 %
5,4 %
2,8 %
3,9 %
2,7 %
3,8 %
5,2 %
5,9 %
4,7 %
4,5 %
4,0 %
3,9 %
+0,0
ÖVR
2,1 %
3,5 %
1,4 %
2,0 %
1,1 %
1,4 %
1,7 %
1,8 %
3,4 %
1,8 %
2,1 %
2,1 %
0,0
FI
—
—
—
—
2,4 %
2,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,6%27,9%+5,7pp
M16,0%19,8%-3,8pp
SD15,9%20,2%-4,3pp
V15,0%8,9%+6,1pp
KD5,9%8,1%-2,2pp

Valdeltagande: Botkyrka 76,0% · Södertälje 74,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad