Boxholm vs Kinda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
BoxholmKinda
30,3%
S25,8%
16,4%
19,4%
24,0%
SD22,1%
7,0%
8,7%
5,5%
4,4%
6,8%
7,9%
4,4%
4,3%
3,5%
5,6%
Valdeltagande 88,0%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
BoxholmKinda
34,4%
S22,7%
20,3%
27,2%
19,8%
SD14,8%
10,3%
9,0%
5,6%
6,4%
4,8%
5,7%
2,6%
2,2%
2,1%
4,9%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 85,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Boxholm, den ljusare undre är Kinda. Skillnaden är Boxholm minus Kinda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,5 % 38,0 % | 45,4 % 32,1 % | 44,1 % 31,7 % | 37,7 % 27,5 % | 35,9 % 29,7 % | 30,3 % 25,8 % | +4,5 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 5,4 % 6,3 % | 15,6 % 16,7 % | 19,7 % 20,6 % | 26,6 % 25,3 % | 24,0 % 22,1 % | +1,9 |
| M | 13,5 % 20,8 % | 20,2 % 25,0 % | 14,8 % 19,2 % | 15,0 % 16,9 % | 14,9 % 16,5 % | 16,4 % 19,4 % | -3,0 |
| C | 11,2 % 16,2 % | 9,1 % 13,2 % | 8,3 % 10,4 % | 9,6 % 12,2 % | 5,9 % 8,0 % | 7,0 % 8,7 % | -1,7 |
| KD | 8,0 % 8,4 % | 5,1 % 6,7 % | 4,5 % 6,3 % | 5,8 % 8,0 % | 6,0 % 8,2 % | 6,8 % 7,9 % | -1,1 |
| MP | 3,0 % 4,0 % | 4,9 % 6,3 % | 4,2 % 5,0 % | 2,5 % 3,8 % | 2,6 % 4,5 % | 3,5 % 5,6 % | -2,1 |
| V | 5,5 % 4,2 % | 5,7 % 4,7 % | 4,3 % 4,6 % | 4,9 % 5,9 % | 4,1 % 3,9 % | 5,5 % 4,4 % | +1,1 |
| L | 2,9 % 3,7 % | 3,7 % 5,0 % | 2,7 % 3,2 % | 2,7 % 3,6 % | 2,5 % 2,5 % | 4,4 % 4,3 % | +0,1 |
| ÖVR | 2,9 % 2,3 % | 0,5 % 0,7 % | 0,6 % 1,2 % | 2,1 % 1,6 % | 1,4 % 1,5 % | 2,0 % 1,8 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,3%25,8%+4,5ppValdeltagande: Boxholm 88,0% · Kinda 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

